Eurosport
Kahlenberg eksklusivt til Eurosport: Det er mærkeligt, men jeg kunne ikke gøre noget anderledes
Af
Udgivet 08/03/2020 15:45 GMT+1
Den tidligere Brøndby-spiller har det mærkeligt med at være blevet hovedperson for Corona-virussen i Danmark, men han understreger, at han ikke kunne have gjort noget anderledes.
Eurosport
Foto: Eurosport
Thomas Kahlenberg er i gang med sin hjemmekarantæne, efter det torsdag kom frem, at han var testet positiv for Corona-virus. Han fortæller, at hele situationen er meget mærkelig for ham. Det skete i et eksklusivt interview på Dplay og Canal 9 før kampen mellem FC København og Horsens.
Torsdagens nyhed fik straks Brøndby på overarbejde, fordi Kahlenberg var til stede på Brøndby Stadion til søndagens Superliga-kamp mellem Brøndby og Lyngby, hvor han altså har kunnet smitte folk.
Arbejdet med at identificere muligt smittede personer har indtil videre sendt omkring 100 personer i hjemmekarantæne.
Blandt dem er i alt fire Superliga-spillere fra Brøndby og Lyngby samt assistenttræneren i Brøndby, Martin Retov.
Thomas Kahlenberg fortæller, at han begyndte at få symptomer mandag aften, mens konstateringen af Corona-virus kom onsdag.
Sidenhen er symptomerne så småt aftaget hos Kahlenberg, der fortæller, at han har slået lejr i kælderafdelingen af familiens hus.
Relateret indhold
Annonce
Annonce