Eksperternes vinderbud til Flandern Rundt: Peger på Tadej Pogacar og Wout van Aert, mens Mathieu van der Poel og Remco Evenepoel også spiller en rolle

Søndag venter årets andet monument, når Flandern Rundt løber af stablen. Eurosports cykeleksperter og -kommentatorer har alle givet deres bud på, hvem der løber med sejren. Se Flandern Rundt på Eurosport 1 og HBO Max søndag fra klokken 09.45.

Holms nøglepunkter i Flandern Rundt: Folk dør som fluer af akkumuleret træthed

Video credit: Eurosport

Søndag venter der et stort højdepunkt i cykelsæsonen, da årets andet monument, Flandern Rundt, bliver afviklet. Bliv klogere på løbet her.
I herrernes løb stiller Mads Pedersen, Michael Valgren og otte andre danskere til start, hvor de skal forsøge at gøre sig gældende i det hårde, belgiske monument. Se her, hvilke danskere, der stiller til start i Flandern Rundt.
Det er generelt som sædvanligt et stærkt felt, der skal kæmpe om sejren, da både Tadej Pogačar, Mathieu van der Poel og Wout van Aert stiller til start, mens Remco Evenepoel også står klar på startstregen i årets udgave, hvor han får sin debut i løbet.
Men hvem ender så med at tage den helt store triumf i Oudenaarde?
Det giver Eurosports cykeleksperter og -kommentatorer deres bud på her.
Anders Lund: Tadej Pogačar
Den slovenske verdensmester har fået en stærk start på sæsonen, da han først helt suverænt vandt Strade Bianche, og derefter fulgte det op med en flot sejr i årets første monument, Milano-Sanremo.
Derfor har eksperten ham også som den største favorit til at tage sejren i Flandern Rundt.
- Jeg tror, Tadej Pogačar vinder løbet. Han har kørt meget få løb i år, men dét han har kørt, har været helt ekstremt. Med Strade Bianche, hvor han nærmest var endnu bedre, end han var sidste år.
- Milano-Sanremo var meget tættere, men hvis man tager Pogačars styrt med i betragtningen, så var det jo en fuldstændig overmenneskelig præstation.
UAE-stjernen har foreløbigt vundet monumentet to gange i sin karriere, og ifølge Lund, er det også det brostensløb, der passer sloveneren allerbedst.
- Så er Flandern Rundt det løb af de der brostensløb, der passer Pogačar allerbedst. Det er her, han har nemmest ved at gøre forskellen, fordi der er så mange brostensstigninger, lyder det fra Anders Lund.
Thomas Bay: Tadej Pogačar
Bay er enig med Lund, og har også den stærke verdensmester som sit bud på vinderen af Flandern Rundt.
Han tror desuden, at det bliver med samme opskrift som sidste år.
- Jeg tror, at Pogačar får modstanderne slidt op i løbet af de sidste 100 kilometer, og derefter bruger sidste års opskrift og kører alene hjem fra Oude Kwaremont, når den og Paterberg passeres en sidste gang, fortæller Thomas Bay.
Jesper Worre: Tadej Pogačar
Også Worre peger på Pogačar som vinder af løbet - og eksperten er især imponeret over dét, UAE-stjernen viste i årets første monument.
- Dét Pogačar gør i Milano-Sanremo er jo næsten på et højere niveau, end han nogensinde har gjort før. Så han er virkelig god i år. Og Flandern Rundt ligger godt til ham, for han har vist, at han kan køre fra Mathieu van der Poel på Kwaremont.
- Havde der ikke været Kwaremont, så havde jeg sagt van der Poel. Men jeg tror, Pogačar kører alene sidste gang opad Kwaremont, siger Jesper Worre.
Bastian Emil Goldschmidt: Tadej Pogačar
Der er ingen tvivl om, hvem der er den største favorit til søndagens monument, og det afspejler sig også i buddene fra Eurosports cykeleksperter og -kommentatorer.
Goldschmidt kan nemlig heller ikke komme udenom Pogačar, når han skal give sit vinderbud.
- Tadej Pogačar er for god på stigningerne og vinder alene, spår Bastian Emil Goldschmidt.
Matti Breschel: Wout van Aert
Breschel har valgt at gå med én af outsiderne til sejren, da han godt kan se, at Remco Evenepoels deltagelse i løbet kan få konsekvenser for den stærke Pogačar - og dermed bane vejen for Wout van Aert.
- Jeg går med outsideren, Wout van Aert. Han kører med en determination som aldrig før, og når han er i form som nu, er han altid farlig.
- Evenepoel er nøglen til Pogačars detronisering, og her ser jeg muligheder for van Aert. Men det kræver et samarbejde med Mathieu van der Poel. Tusind ting kan ske, men der er ingen tvivl om, at det bliver et ærligt cykelløb, forklarer Matti Breschel.
Brian Holm: Tadej Pogačar
Breschel er dog den eneste, der peger på en anden end den todobbelte vinder af løbet, da også Holm tror på, at det bliver en sejr til Tadej Pogačar.
Han kan dog også godt se Evenepoel blande sig, men det kræver, at en helt særlig ting skal lykkes for den belgiske stjerne.
- Jeg tager det kedelige bud, og siger, at Pogačar vinder. Simpelthen fordi han er Pogačar. Men hvis Evenepoel overlever positionskampen, så bliver det spændende, siger Brian Holm.
Se Flandern Rundt søndag fra klokken 09:45 på Eurosport 1 og HBO Max med dansk kommentering af Anders Mielke, Anders Lund og Matti Breschel.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce