Wout van Aert takker Mads Pedersen efter 'fantastisk' løb i Flandern Rundt: Vi gjorde alt, hvad vi kunne for at hente Pogačar, van der Poel og Remco

Wout van Aert sendte efter Flandern Rundt en tak afsted til Mads Pedersen for det flotte samarbejde undervejs i løbet.

Van Aert takker Mads P. efter 'fantastisk' løb: Vi gjorde alt, hvad vi kunne

Video credit: Eurosport

Som sædvanligt bød årets udgave af Flandern Rundtpå et underholdende cykelløb, hvor finalen allerede gik i gang med omkring 100 kilometer til mål.
Det var især UAE Team Emirates - XRG-holdet med Tadej Pogačar i spidsen, der gik offensivt til værks, og planen lykkedes også for dem, da den slovenske verdensmester vandt løbet for tredje gang i karrieren.
Wout van Aert var da også overrasket over, at finalen allerede startede lige inden Molenberg. Det fortæller han til Eurosport efter løbet.
- Jeg var ærligt talt lidt overrasket over det (UAE-offensiven inden Molenberg, red.), og jeg sad rimeligt langt tilbage i feltet. Jeg er nødt til at takke mine holdkammerater, for at sætte mig i en okay position på Molenberg.
- Det var faktisk ikke en dårlig situation, for jeg havde Christophe (Laporte, red.) sammen med mig, og der var ikke nogen grund til, at vi skulle føre, så vi kunne spare os.
Takker Mads Pedersen
Mads Pedersen og Wout van Aert blev sat nogenlunde samtidigt næstsidste gang op ad Kwaremont, og gik derefter ind i et samarbejde for at forsøge at hente Pogačar, Mathieu van der Poel og Remco Evenepoel, der lå ude foran dem.
Selvom det ikke lykkedes duoen at hente de tre stjerner i front, så sendte den belgiske stjerne alligevel en tak afsted til Mads Pedersen.
- Jeg vidste, at vi kun ville komme tilbage, hvis de begyndte at kigge på hinanden ude foran. Men man er nødt til stadig at tro på det.
- Jeg er nødt til at takke Mads (Pedersen, red.) for et fantastisk løb. Vi arbejdede godt sammen undervejs. Vi lykkedes ikke med at hente dem, men vi gjorde alt, hvad vi kunne.
Visma-stjernen endte på fjerdepladsen i løbet, og selvom han havde håbet på mere, så er han tilfreds med sin præstation.
- Det var en vild finale. Alle kørte alene til målstregen. Men jeg er glad for min præstation. Jeg havde måske håbet på en lidt bedre placering, men en fjerdeplads var dét, der var muligt i dag, lyder det fra Wout van Aert.
Næste opgave for Wout van Aert er på søndag den 12. april, hvor det ikoniske franske monument, Paris-Roubaix, venter.
Se løbet fra klokken 10.30 på Eurosport 1 og HBO Max med dansk kommentering af Thomas Bay, Brian Holm og Matti Breschel.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce