Officielt: Den danske virksomhed Netcompany bliver navnesponsor for INEOS - kommer til at hedde Netcompany INEOS

Den danske IT-virksomhed Netcompany bliver ny storsponsor for INEOS, der samtidig skifter navn til Netcompany INEOS.

Se Ganna stjæle sejren fra van Aert

Video credit: Eurosport

Der har det seneste stykke tid været en del rygter om en ny storsponsor til INEOS Grenadiers.
I den forbindelse har den danske IT-virksomhed Netcompany været nævnt, og meldingerne har gået på, at INEOS og Netcompany skulle have indgået en femårig aftale med en samlet værdi på mellem 750 og 860 millioner kroner, hvor Netcompany også ville blive navnesponsor for holdet.
Tirsdag afholder storholdet pressemøde, men kort inden blev det bekræftet, at den er god nok. Det bekræftede Netcompanys CEO André Rogaczewski over for DR Sporten.
Netcompany bliver den nye storsponsor for holdet, der vil komme til at hedde Netcompany INEOS. Der er desuden tale om en femårig kontrakt, hvor den danske virksomhed skulle være klar med i alt 750 millioner kroner.
Det nye navn samt de nye trøjer vil allerede blive taget i brug under Giro d'Italia, der starter fredag den 8. maj.
Deres nuværende orange trøje bliver skiftet ud med nye farver, hvor Netcompany står øverst og er efterfulgt af først INEOS og dernæst TotalEnergies midt på maven.
Trøjen kan ses her:
Rogaczewski er meget glad for aftalen, fortæller han til DR Sporten.
- Det er en stor dag. Det er jo resultatet af en langsigtet strategi, hvor vi nu skal ud og brande virksomheden, men også vise hvad vores teknologi kan bruges til, lyder det fra André Rogaczewski.
På pressemødet melder Rogaczewski desuden et ambitiøst mål ud. Holdet skal vinde Tour de France inden for de næste fem år, og her skal data og teknologi spille en stor rolle.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce