Michael Mørkøv og Brian Holm roser 'kløgtig' Jonas Vingegaard i Radio Tour: Han kører 80'er-cykling
Opdateret 05/05/2026 11:21 GMT+2
Brian Holm og Michael Mørkøv er gæster i det nyeste afsnit af Radio Tour, hvor de ser nærmere på Jonas Vingegaard forud for årets Giro d'Italia. Se Radio Tour - i udbrud på HBO Max.
Mørkøv og Holm roser 'kløgtig' Vingegaard: Han kører 80'er cykling
Video credit: Eurosport
Jonas Vingegaard er næppe den mest populære rytter i feltet, hvor han kører taktisk kløgtigt og defensivt, hvilket Brian Holm og landstræner Michael Mørkøv er glade for at se.
Mørkøv og Holm er gæster i det nyeste afsnit af Radio Tour - i udbrud, hvor de sammen med vært Anders Mielke ser frem mod Giro d'Italia. Se det på HBO Max.
Den største stjerne i den italienske Grand Tour er dansk, så naturligvis falder snakken på storfavoritten Jonas Vingegaard. Danskeren kører efter bogen og ret defensivt, hvilket falder i god jord hos Brian Holm.
- Jeg kan godt lide, den måde, han kører på. Han kører det der 80'er-cykling, som han faktisk kører cykelløb. Han er ikke røget med på den trend med, at man kører 80 kilometer ude, siger Brian Holm og fortsætter.
- Han kører defensivt. Han er fandeme ikke populær på det, men det er jo sådan det er, at køre cykelløb. Han er bjergrytter. Hvad fanden skal han sidde med Remco (Evenepoel red.) nede på det flade?
Vingegaards kørestil vækker også begejstring hos landstræneren, der generelt savner taktisk snilde i moderne cykling.
- Han kører kløgtigt og afmålt. Og hvis der er noget, jeg savner nu til dags med de store og fantastiske ryttere, som vi følger, så er det jo, at de kører lidt smartere. Fordi det er jo ligesom blevet det nye og moderne, at man bare kører med gashåndtaget i bund, siger Michael Mørkøv og fortsætter.
- Nogle gange, når de kommer ind til en spurt, så kører de jo nærmest bare ved siden af hinanden. Der er ikke særlig meget taktik i, hvordan man kan snyde hinanden og manipulere hinanden. Men Jonas (Vingegaard red.) han kører kløgtigt, og han er en rytter, der er fed at følge. Og selvfølgelig skal han ikke sidde og køre rulleskift med Remco (Evenepoel red.) på flad vej.
Et af sæsonens største mål for Jonas Vingegaard er Giro d'Italia, men ikke så længe efter kommer Tour de France som danskeren utvivlsomt også gerne vil vinde.
Michael Mørkøv er dog ikke i tvivl om, hvor Vingegaards fokus ligger i disse dage og gennem hele maj.
- Lige nu er han fokuseret på Giroen. Man kan ikke tage ned til Giroen og tænke på, at han skal vinde Tour de France. Men han tager ned og fokuserer på Giroen med det hold, han er afsted. Jeg tror, at hvis der ikke opstår nogen ulykker 7, 9, 13, så kommer han til at vinde den.
Både Michael Mørkøv og Brian Holm er enige om, at hvis Vingegaard kommer godt igennem Giro d'Italia, så står han et rigtig godt sted inden den Tour de France.
- Og så tror jeg faktisk, at han kommer til at stå et rigtig godt sted i forhold til Tour de France, lyder det fra Michael Mørkøv.
Brian Holm stemmer i med landstræneren, hvor de ekstra løbsdagen inde Touren kan blive afgørende for danskeren, vurderer eksperten.
- Jeg tror i fjor, at han kørte for lidt. Da han kom op, var han ikke rigtig klar sidste uge. Der tror jeg, at pausen havde været for lang. Så på den konto tror jeg, at det vil være en fordel at køre Giro d'Italia først, hvis han kommer godt igennem og passer på sig selv, siger Brian Holm.
Michael Mørkøv, Brian Holm og Anders Mielke er alle en del af Eurosports dækning af Giro d'Italia, hvor Jonas Vingegaard skal forsøge at vinde den italienske Grand Tour for første gang.
Se alle etaper eksklusivt på Kanal 5, Eurosport 1 og HBO Max, og se det nyeste afsnit af Radio Tour - i udbrud på HBO Max.
I anledning af, at Eurosport Danmark nu er lanceret på YouTube, kan hele dette afsnit som noget særligt også ses der.
Relateret indhold
Annonce
Annonce