• Live
  • Liveopdateringer

Milano-Sanremo 2026: Følg de største nyheder fra årets første monument – kan Mads P. og Tobias Lund udfordre favoritterne?

Milano-Sanremo 2026: Få alle opdateringer fra årets første monument, hvor danske Mads Pedersen, Tobias Lund, Michael Valgren og Magnus Cort skal udordre storfavoritterne Tadej Pogacar og den forsvarende vinder Mathieu van der Poel.

Af Alexander David Walsh | Opdateret 21/03/2026 19:37 GMT+1

Mathieu Van der Poel vinder Milano-Sanremo 2025

Video credit: Eurosport

Tidslinje
Se Milano-Sanremo på 6'eren, Eurosport 2 og HBO Max fra kl. 10:00.

Tak for et fremragende Milano-Sanremo!
Tadej Pogacar vandt Milano-Sanremo foran Tom Pidcock og Wout van Aert efter en vild finale, hvor Pogacar styrtede kort inden Cipressa-stigningen.
Og nå ja, så tilkæmpede Mads Pedersen sig en flot fjerdeplads!
Sikke en omgang.
Pogacars holdkammerater gav ham håbet tilbage efter styrt: Jeg troede, løbet var forbi
Tadej Pogacar satte efter Milano-Sanremo-sejren ord på sit dramatiske styrt samt på den afgørende spurt mod Tom Pidcock.
Læs interviewet her:

Kortfattet Mads Pedersen: En skam, at jeg ikke kom på podiet
Læs interviewet med Mads Pedersen efter monumentet her:


05:10 PM
Pogacar har fire ud af fem monumenter
Verdensmesteren kunne allerede kalde sig vinder af de tre monumenter Flandern Rundt, Liège-Bastogne-Liège og Lombardiet Rundt. Med sejren i Milano-Sanremo mangler Pogacar nu kun at vinde Paris-Roubaix for at have sejret i alle fem.
Legenden Eddy Merckx er den eneste, der har vundet alle fem.
Tre ryttere har vundet fire:
  • Roger De Vlaeminck – mangler Flandern Rundt
  • Rik Van Looy – mangler Lombardiet Rundt
  • Philippe Gilbert – mangler Milano–Sanremo
  • Sean Kelly – mangler Flandern Rundt

05:01 PM
Mads Pedersen vinder feltets spurt
Selvom han ikke har kørt mere end en halv etape før Milano-Sanremo i denne sæson, og har været styrtet og brækkede både kraveben og håndled, så bliver Mads P. fire i løbet.
Tidligere havde han meldt ud, at han ikke ville nå at blive klar til det første monument. Nu viser han, at han ikke bare blev klar, men også kunne køre med i toppen igen.
04:58 PM
Se den vilde spurt om sejren her
picture

Se Pogacar vinde den vilde spurt om sejren

Video credit: Eurosport


04:54 PM
POGACAR VINDER
Mål
Pidcock er med! Den er helt lige, det ligner, at briten er ved at snyde verdensmesteren, men han holder den!
Tadej Pogacar vinder Milano-Sanremo!
Hvor er det vildt. Han styrter, kæmper sig tilbage til fronten og angriber med det samme. Vanvittigt kørt af sloveneren, men også af Tom Pidcock.
Pogacar prøvede med alt han kunne at ryste ham af sig, men der var lim på Pidcocks cykel, og sad trygt på Pogacars baghjul hele vejen. Sikke en finale!
picture

Foto: Getty Images

picture

Foto: Getty Images

04:51 PM
Pogacar starter spurten
500 meter
Pogacar spotter van Aert og starter spurten!
1 km
Der går taktik i den! Pidcock og Pogacar kigger på hinanden - hvem starter spurten?
04:49 PM
Wout van Aert vil blande sig
1 km
Wout van Aert angriber! Visma-rytterne var også nede i styrtet med Pogacar, og nu angriber han på sidste stykke af løbet, men er det for sent!
2 km
Nu siger uret 18 sekunder! Skal Milano-Sanremo afgøres på målstregen?
Se Pogacar sætte van der Poel
picture

Van der Poel slipper Pogacars hjul - Pidcock følger med

Video credit: Eurosport


5 km
Pidcock og Pogacar når toppen af Poggio, men van der Poel er ikke langt efter nu!
16 sekunder står der til en samlet gruppe med Alpecin-, Visma- og Lidl-Trek-ryttere.
04:43 PM
Pidcock limet til Pogacar
6 km
Pidcock kan ikke rystes af! Pogacar bliver ved med at rejse sig og sætte tempo, men briten bliver siddende på hjulet.
7 km
Nu er der tre grupper i front. Pidcock og Pogacar har 17 sekunder til Mathieu van der Poel og 24 sekunder til Visma og Lidl-Trek-gruppen.
04:37 PM
Pogacar sætter van der Poel!
8 km
Igen sætter Pogacar et stød ind! Van der Poel er færdig, han kan slet ikke følge med.
Pidcock har vanvittigt gode ben og sidder stadig på hjul af Pogacar her med to kilometer til toppen.
9 km
Det ligner, at Lidl-Trek får skrumpet forspringet til 9 sekunder ved foden af Poggio.
11 km
Lidl-Trek haler ind på Pogacar, van der Poel og Pidcock. 22 sekunder nu!
Se de sidste 10 kilometer her.

15 km
Om fem kilometer skal feltet og frontgruppen med favoritterne over Poggio, der bliver dagens sidste stigning.
17 km
Mads P. tager sagen i egen hånd. Han fører forfølgergruppen an med sin hjælper Ciccone og sætter tempo for at hente trioen.
Frontgruppen har nu et halvt minut.
picture

Mads P. i offensiven i vild finale i italiensk monument

Video credit: Eurosport