Tadej Pogacars UAE Team Emirates - XRG-holdkammerater gav ham håbet tilbage efter styrt i Milano-Sanremo: Jeg troede, løbet var forbi

På trods af et styrt kort inden finalen i Milano-Sanremo vandt Tadej Pogačar det italienske monument, og efter løbet sender verdensmesteren en stor tak afsted til sine holdkammerater, der gav ham håbet tilbage.

Pogacars holdkammerater gav ham håbet tilbage efter styrt: Jeg troede, løbet var forbi

Video credit: Eurosport

Tadej Pogačar vandt lørdag endelig det italienske monument Milano-Sanremo, som han i de sidste par år har sat som et stort mål.
Verdensmesteren fik ellers en skidt optakt til løbets finale, da han styrtede kort før Cipressa-stigningen.
Pogačar var naturligvis derfor glad for sin store sejr efter løbet, mens han også satte ord på det dramatiske styrt.
- Da jeg styrtede, troede jeg et øjeblik, at løbet var forbi, for at styrte lige inden den vigtigste del af løbet er ikke ideelt. Men jeg var heldigvis hurtigt tibage på cyklen, og der var ikke så meget skade på hverken mig eller cyklen.
Den slovenske stjerne fik efterfølgende god hjælp af sine UAE Team Emirates - XRG-holdkammerater, fortæller han, og det var afgørende i forhold til at komme tilbage og tage sejren.
- Kort efter styrtet, gjorde mine holdkammerater, Florian Vermeersch og Felix Großschartner, alt for at få mig tilbage til frontgruppen igen. De gav mig håbet tilbage og benene var stadig okay.
- Så gjorde Brandon McNulty og Isaac Del Toro resten af arbejdet på Cipressa. Hvis jeg ikke havde haft mit hold i dag, så var jeg nok kørt direkte til mål og ikke taget højresvinget til Cipressa.
Inde på Cipressa satte Pogačar et stærkt angreb ind, som det kun var Mathieu van der Poel og Tom Pidcock, der kunne følge, og de fandt ind i et godt samarbejde, fortæller sloveneren.
- Jeg var glad for, at både van der Poel og Pidcock ville samarbejde i frontgruppen. Der var en smule modvind, som ikke var ideelt. Da vi kørte ind på Poggio var der bedre vind, så jeg forsøgte at gå all in dér.
- Det mest ideelle havde været at køre alene, men Tom Pidcock var virkelig stærk. Også chapeau til Mathieu van der Poel. Han kørte også et fantastisk løb. I sidste ende skulle Pidcock og jeg spurte om sejren, og jeg var heldig at vinde.
Inden spurten var den stærke UAE-kaptajn dog ikke sikker på, om han ville slå Pidcock.
- Jeg vidste ikke, om jeg kunne slå ham. Pidcock er en virkelig hurtig rytter. Det ved vi alle. Han er eksplosiv, hurtig og ligner virkelig en rytter, der er i form.
- Jeg var en smule bange, da han lod mig tage fronten. Jeg ventede så længe som muligt på at åbne spurten, men jeg vidste også, at jeg ikke kunne vente alt for længe, for han har et bedre kick end mig. Det var også tæt til sidst, så chapeau til Pidcock også, lyder det fra Tadej Pogačar efter løbet.
Tadej Pogačar mangler nu blot at vinde Paris-Roubaix, for at have vundet alle fem monumenter i sin karriere.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce