Mikkel Bjerg efter stort tab: Åbner for personlige muligheder - men kører stadig for Jan Christen i klassementet
Udgivet 10/05/2026 11:58 GMT+2
Anders Mielke har talt med en mærket Mikkel Bjerg, der giver en status efter det store styrt på 2. etape, der kostede UAE tre ryttere. Bjerg fortæller, at det giver nogle personlige muligheder for ham, men at de fortsat kører for klassementet. Se alle etaper af Giro d'Italia på HBO Max.
Bjerg efter stort tab: Åbner for personlige muligheder
Video credit: Eurosport
UAE Team Emirates - XRG led store tab på 2. etape af Giro d'Italia, hvor der skete et stort styrt i høj fart i feltet. Det medførte, at Adam Yates, Jay Vine og Marc Soler måtte udgå.
Inden 3. etape talte Eurosports reporter Anders Mielke med Mikkel Bjerg fra UAE Team Emirates - XRG, der fortæller, at stemningen på holdet har været godt trykket efter den voldsomme oplevelse på gårsdagens etape.
- Det var lidt hårdt. Stemningen er selvfølgelig lidt trykket. Vi har fået at vide at alle er okay på trods af styrtet. Jeg tror, jo flere gange vi lige har set det, jo mere sindssygt ser det ud. Vi er lykkelige for, der ikke er sket mere for at være helt ærlig.
- Men det er jo selvfølgelig hårdt kun at være fem her nu, med nogle lidt andre drømme for løbet, end vi havde regnet med ellers.
En af dem, der kom til skade i forbindelse med styrtet, er holdets kaptajn i Giroen, Adam Yates. Briten pådrog sig en hjernerystelse, da han bankede hovedet ind i autoværnet i forbindelse med styrtet.
- Det er jo et kæmpe tab for holdet. Det var fedt alligevel at se ham her til morgen. Men han er jo helt smadret. Alt taget i betragtning, så er det heldigt, når han rammer med hovedet lige ind i autoværnet med 80 kilometer i timen. Så det kunne have været meget værre, siger Mikkel Bjerg.
Mikkel Bjerg sad som den forreste af UAE-rytterne, da hans holdkammerater styrtede bag ham. Han har siden i går genset situationen for at se, om han kunne have gjort noget anderledes. Og det var ikke rart at gense, fortæller han.
- Det var sindssygt ubehageligt. Man tænker jo, kunne jeg have gjort noget anderledes? Så jeg har jo også prøvet at forstå, hvad det er, der går galt. Jeg synes ikke, jeg tager nogle unødvendige chancer i svinget, jeg kører jo samme fart som resten af feltet, og så styrter de bag mig.
Holdet er nu decimeret til kun fem ryttere, og det kommer til at ændre noget på taktikken fortæller Bjerg, der ikke vil afvise, at han også selv kan komme i spil i en mere fri rolle. Han fastslår dog, at de fortsat vil forsøge sig i klassementet, hvor Jan Christen kan have muligheder.
- Det er klart, at holdet har lidt andre ambitioner nu. Så vi skal ud at prøve og opsøge det på en lidt anden måde. Så det åbner da helt sikkert nogle muligheder for mig personligt. Jan (Christen, red.) er stadig godt med i klassementet, og viser, at han har rigtig højt niveau.
- Så jeg tror, vi prøver at holde lidt fast i holdets DNA, og så skal vi ud at prøve og se, om vi kan vinde nogle etaper. Det er jo lidt noget andet, når Jay og Adam ikke er her.
Anders Mielke spørger slutteligt, om Mikkel Bjerg vil forsøge sig i et udbrud. Det afviser danskeren ikke.
- Ja, men det er da helt sikkert drømmen. Det kunne være fedt, men nu skal jeg lige igennem i dag og en hviledag, og så tror jeg, hovedet er lidt skarpere. Jeg synes stadig, jeg er mærket efter i går. Bare lidt bitter over hele situationen.
Se alle etaper af Giro d'Italia eksklusivt på Kanal 5, Eurosport 1 og HBO Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce