US Open - Thomas Skouboe: Clara Tauson har større mulighed for at vinde en Grand Slam end Holger Rune
Udgivet 22/08/2025 11:25 GMT+2
Clara Tauson kan gå ind til US Open med stor selvtillid, siger Eurosports tennisekspert Thomas Skouboe, der tror, at Tauson har større mulighed for at gå langt i en Grand Slam end Holger Rune. Se US Open på HBO Max.
Skouboe: Tauson har større mulighed for at vinde en Grand Slam end Rune
Video credit: Eurosport
På søndag starter årets sidste Grand Slam, US Open.
For første gang i karrieren går Clara Tauson ind til en Grand Slam i top-15 på verdensranglisten, og det er en dansker med stor selvtillid, der skal i aktion på hardcourt-banerne i New York.
Det siger Eurosports tennisekspert Thomas Skouboe.
- Det må være en Clara Tauson fyldt med selvtillid. Det er svært at forestille sig andet end, at hun tænker, hun kan slå alle i verden. Og nu har han også bevist det, hun har besejret Sabalenka tidligere i år og Iga Swiatek i opvarmningsturneringen til US Open, siger Skouboe.
Også til Wimbledon leverede Tauson et flot resultat og nåede til fjerde runde, på et underlag, der ikke passer danskeren. Derfor forventer Skouboe også endnu mere af Tauson i New York.
- Hun var meget ærlig omkring det til Wimbledon, at græs overhovedet ikke er hendes favoritunderlag. Nu kommer hun over på det underlag, hun bedst kan lide.
- Jeg tror, det har noget at gøre med den måde, hun bevæger sig på. Hun er på lidt mere stabil grund, end hun er på græs, hvor man godt kan glide en smule. Hardcourt-bolden hopper rimelig højt, så hun kan komme ind i banen og få lov til at slå de her tunge grundslag, som hun har, forklarer eksperten.
Læs også
- Her er Rune og Møllers modstandere i første runde
- Tausons modstander er livsfarlig, siger ekspert
- Dansk tennis har aldrig stået bedre
Og skal Skouboe vælge en dansker, han tror mest på, er det netop den selvtillidsfulde Tauson.
- Jeg har altid sagt, at Claras mulighed for at vinde en Grand Slam er større end Holgers. Det er både fordi, at Clara er en rigtig dygtig spiller, og så fordi, at de i Grand Slams hos damerne spiller bedst af tre sæt. Det gør det en lille smule mere tilfældigt, hvem der vinder.
- Men jeg tror, at hun har det, og kan vinde allerede i år, afslutter Skouboe.
Thomas Skouboe er en del af studiedækningen under US Open på Eurosport-kanalerne, Kanal 5 og HBO Max.
Alle kampe fra US Open streames på HBO Max, mens danskernes kampe vises på Kanal 5.
Annonce
Annonce