Anders Haahr glæder sig til nyt mixed double-format med Holger Rune, Jannik Sinner, Carlos Alcaraz og Iga Swiatek ved US Open: Var en døende genre

Eurosports tenniskommentator Anders Haahr ser frem til det nye mixed double-format ved US Open, hvor Holger Rune deltager sammen med Amanda Anisimova. Se US Open på Kanal 5, Eurosport-kanalerne og HBO Max.

Haahr glæder sig til nyt US Open-format: Var en døende genre

Video credit: Eurosport

Det skabte stor debat, da US Open tidligere på året præsenterede deres nye mixed double-format, som bliver afviklet i ugen før single-turneringen, og hvor nogle af verdens bedste single-spillere deltager.
Store navne som Jannik Sinner, Carlos Alcaraz, Iga Swiatek og danske Holger Rune spiller alle med i mixed double-turneringen, hvor vinderen kan se frem til en gevinst på én million dollars.
Og ifølge Eurosports tenniskommentator Anders Haahr, var det nødvendigt at lave om på mixed double-formatet.
- Jeg kan godt forstå kritikken (af det nye mixed double-format, red.) Doublespecialisterne mister lidt penge. Men jeg vil også sige, at mixed double-turneringen fungerede ikke som den var.
- Der var stort set ingen tilskuere til den. Det var sådan en døende genre, som manglede et skud energi. Om det her så er det rigtige skud energi, det må vi vente og se.
Tenniskommentatoren tror derfor, at ændringen kan være godt for turneringen, da det også har skabt øget opmærksomhed på den.
- Jeg tror, det bliver et friskt pust, og med al den omtale, der har været, så er de i hvert fald lykkedes med at skabe en masse opmærksomhed omkring turneringen.
Danske Holger Rune deltager i turneringen sammen med amerikanske Amanda Anisimova, og det begejstrer Anders Haahr, der peger på, at det kan få noget glæde frem i danskeren.
- Jeg glæder mig virkelig til at se Holger Rune i turneringen. Det er aldrig til at sige, hvad det får frem i spillerne, når omstændingerne bliver så anderledes, som de er her.
- Men jeg tror, det kan få noget glæde og leg frem, og jeg tror, det bliver rigtig sjovt faktisk, siger Anders Haahr.
Mixed double-turneringen bliver afviklet den 19. og 20. august, mens single-turneringen starter den 24. august.
Følg Holger Rune, Clara Tauson, August Holmgren og Elmer Møller i US Open på Kanal 5, Eurosport-kanalerne og HBO Max.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce