Kraliks klumme: Optakt Roland Garros – Kan Arthur Fils leve op til franskmændenes forhåbninger?

Arthur Fils er en af Frankrigs største håb og kandidater til at blande sig blandt de bedste tennisspillere i verden og spille med om Grand Slam titler. Spørgsmålet er, om Fils kan bære den franske nations pres på sine skuldre, eller om han bukker under, som så mange af sine landsmænd?

Halys v Fils - Australian Open highlights

Video credit: Eurosport

Af: Ondrej Kralik, tenniskommentator
Der er noget særligt over franske tennistalenter.
De er alle meget komplette, og de mestrer alle slag. Men det ender altid lige ved og næsten. For forventningerne bliver hurtigt enorme, presset massivt, og den franske nations forhåbninger bliver for høje. Vi har set det ske flere gange med eksempler som Jo Wilfried Tsonga, Richard Gasquet, Gilles Simon og Gael Monfils.
Men noget nyt er på vej. Den 21-årige Arthur Fils har i løbet af de seneste sæsoner taget markante skridt mod toppen af herretennis efter en meget succesfuld juniorkarriere. Inden for de næste par år kan han blive franskmændenes bedste bud på en Grand Slam vinder.    
Det, der taler til hans fordel, er noget, mange kæmper med: at finde deres stil. Men Fils har allerede fundet sig til rette i sit spil, sin aggressivitet og sit mod, og dermed skiller han sig ud i en æra, hvor mange unge spillere stadig bruger flere år på at finde deres identitet på ATP-touren.
Samtidig har han allerede vist, at han kan matche den absolutte top fysisk. Hans power fra baglinjen kombineret med det hurtige benarbejde gør ham til en moderne topspiller. Det er ikke svært at forstå, hvorfor franske tennisfans håber, at han kan blive landets næste mandlige profil som nogle af de ovennævnte.
Formen op til Roland Garros
Arthur Fils kommer ind på gruset med massiv selvtillid efter en stærk periode, hvor han bl.a. vandt ATP 500-turneringen i Barcelona og semifinalen i Madrid, mens det i ugerne forinden er blevet til semifinale i Miami, kvartfinale i Indian Wells og finale i Doha. Det er i min optik et vidnesbyrd om, at udover Fils kommer langt i de turneringer han stiller op i, at selvtilliden er i top, og at det er en spiller, der tror på sig selv.
Ser man isoleret set på turneringerne på gruset, så har Fils set rigtig skarp up. Inden nederlaget til Jannik Sinner i Madrid havde Fils ikke tabt en kamp på grus i 2026-sæsonen. Sejren i Barcelona imponerede mig personligt. Her spillede han aggressivt, men samtidig mere kontrolleret end tidligere, og sejren over Andrey Rublev i finalen viste, at han nu kan holde niveauet gennem en hel uge i store turneringer.
Grusprofilen
Selvom Fils har et spil, der umiddelbart kunne ligne noget, der passer bedst til hardcourt, har han vist stærke takter på grus. Det skyldes især hans tunge forhånd og evnen til at åbne banen med fart og vinkler. På grus får han også ekstra tid til at bygge pointene op, og hanmister ikke tålmodigheden, selvom han skal slå flere slag for at afgøre pointene. Han kan både dominere på første slag og forsvare sig, når duellerne bliver lange. Det gør ham farlig mod stort set alle typer modstandere.
Styrker og svagheder
Styrker
I min optik er hans største styrke hans intensitet og fysik. Fils spiller med høj energi, høj fart og stor selvtillid. Serven er et våben, forhånden kan afgøre dueller tidligt, og hans fysik gør ham i stand til at holde et højt tempo gennem lange kampe.
Mentalt virker han også mere robust end mange andre unge spillere. Jeg har observeret, at Fils har virket mentalt stærk, selvom han blev presset af modstanderen, og han lod sig ikke slå ud af kampen. Det er et tegn på modenhed, tiltro til egne evner, og overblik.
Svagheder
Med fare for at modsige mig selv, så mangler der stadig ro og korrekt beslutningstagning mod den absolutte elite. Det kom særligt til udtryk i finalen i Madrid mod Sinner, hvor han forsøgte at afgøre pointene for hurtigt, han blev for risikovillig, og det førte til perioder i kampen, hvor der var for mange fejl. Den del skal udvikles, og som altid så kommer dette med mere eksponering mod spillere af den type, samt flere kampe på det niveau.
Derudover, så ser jeg, at baghånden og returspillet er solidt, men kan stadig udvikles. Sidst, så bliver det spændende at se, hvordan kroppen reagerer over en lang sæson med mange kampe og mange gode resultater.
Hvad kan det blive til?
Det bliver ikke i år, at en franskmand vinder trofæet i Paris. Sidst var det Yannick Noah i 1983, og franskmændene higer og sukker efter den næste Grand Slam vinder i Paris. Arthur Fils er det bedste franske bud på en Grand Slam vinder, men de må væbne sig med tålmodighed endnu.
Ved dette års Roland Garros er det ikke utænkeligt med fjerde runde – en kvartfinale hvis alt spiller. Han har potentialet til at skabe problemer for mange af de højere seedet spillere, og formår han at få de franske tilskuere på sin side, så vil han få energi og kærlighed i kampene. 
I Arthur Fils har de ikke bare endnu et talent. Han ligner en spiller, der kan sætte et markant aftryk på ATP-touren i mange år frem, og kan blive den næste mandlige Grand Slam vinder.
Men som altid, kan presset blive for stort. Jeg håber ikke, at det er tilfældet for Fils.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce