Sinner udfordret før Rune-brag: Jeg vidste inden opgøret, at jeg skulle kæmpe
Opdateret 20/01/2025 09:19 GMT+1
Endnu en sejr til Jannik Sinner, der nu er videre til kvartfinalen ved Australian Open efter en bizar kamp mod Holger Rune. En sejr, der var præget af udfordringer for italieneren.
Sinner udfordret før Rune-brag: Jeg vidste inden opgøret, at jeg skulle kæmpe
Video credit: Eurosport
Holger Rune og Jannik Sinner tørnede sammen mandag morgen på Rod Laver Arena i fjerde runde af Australian Open. Set med rød-hvide-briller gik det desværre ikke danskerens vej, men trods et vundet opgør og en kvartfinalebillet til italieneren, var det et svært opgør for ham.
- Det var klart virkelig, virkelig hårdt i dag, fortalte han efter kampen.
Undervejs i kampen så Sinner presset ud helbredsmæssigt. Under en pause i tredje sæt sås det tydeligt på ham, at han ikke var på toppen, og han modtog behandling uden for banen, der gav en 11 minutters lang pause i opgøret.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/20/4086898-82875608-2560-1440.jpg)
Jannik Sinner i store udfordringer mod Holger Rune – ryster på bænken i pausen
Video credit: Eurosport
Det så dog ud til, at italieneren var kommet i bedring efter behandlingen.
- Min tid af banen med doktoren hjalp mig i dag, og det viser, at turneringen er godt organiseret.
I interviewet efter braget fortalte han da også, at han om morgenen, inden mødet med Rune, havde haft store udfordringer.
- Det har været en meget mærkelig morgen. Jeg varmede ikke engang op i dag, jeg prøvede bare at gå på banen så klar, som jeg kunne.
Trods sygdomslignende symptomer kæmpede han sig til en sejr over danskeren, der én gang undervejs måtte tilkalde hjælp fra fysioterapeuten, grundet problemer med højre knæ. Sinner virkede både tilfreds og lettet over udfaldet af mandagens opgør.
- Kampmæssigt spillede jeg godt i dag. Jeg servede godt, og det var kvalitetsskud, der gav mig selvtilliden til at kæmpe videre.
I interviewet gav han også meget kredit til publikummet for deres støtte og nævnte flere gange, at opgøret havde været svært at komme igennem uden deres støtte.
Senere i dag afgøres det, hvem Jannik Sinner skal stå overfor i kvartfinalen. Det sker i kampen mellem Alex Michelsen og Alex de Minaur.
Relateret indhold
Annonce
Annonce