Djokovic slider sig til sejr over Alcaraz og er ét skridt tættere på sin 25. Grand Slam-titel
Opdateret 21/01/2025 15:42 GMT+1
I kvartfinalen af Australian Open stod den ti-dobbelte vinder, Novak Djokovic, overfor det 16 år yngre fænomen, Carlos Alcaraz. En kamp som serberen efter fire tætte sæt trak sig sejrsrigt ud af. Dermed er Djokovic ét skridt tættere på sin 25. Grand Slam-titel.
Gense de bedste dueller fra Djokovic og Alcaraz' vilde opgør ved Australian Open
Video credit: Eurosport
I kvartfinalen mødte Carlos Alcaraz den ti-dobbelte vinder af Australian Open, Novak Djokovic, i en gentagelse af sidste års Wimbledon-finale.
I kampens åbning brød Djokovic Alcaraz’ serv til stillingen 2-0. Spanieren svarede dog hurtigt igen ved selv at bryde i det efterfølgende parti, så stillingen blev 2-1.
I et tæt parti ved stillingen 4-4 fik Alcaraz igen mulighed for at bryde Djokovic. Spanieren misbrugte de første to breakbolde, men lykkedes på den tredje. I samme parti gled Djokovic og pådrog sig en mindre skade i baglåret, en situation der efterfølgende fik serberen til at tage en medical timeout.
Se situationen her:
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/21/image-d667468c-3e36-4759-a25b-d1943b147c14-85-2560-1440.jpeg)
Besværet Djokovic tager medical timeout mod Alcaraz
Video credit: Eurosport
Den 21-årige Alcaraz formåede at holde sit momentum og lukkede første sæt med en sejr på 6-4.
Serberen tog dog tyren ved hornene og fandt tilbage i kampen, da han brød Alcaraz’ serv og bragte sig foran 2-0. Han virkede til at have fundet momentum og vandt også det næste parti til stillingen 3-0.
Alcaraz satte dog hurtigt en stopper for serberens momentum og brød tilbage til stillingen 3-2.
På trods af at Djokovic fortsat så ud til at kæmpe med sin bevægelighed, spillede han på et højt niveau og vandt andet sæt med cifrene 6-4.
I tredje sæt bølgede kampen frem og tilbage mellem de to, der på skift brød hinanden, men mod sættets afslutning viste Djokovic sin styrke. Serberen brød til 5-3 servede efterfølgende sættet hjem til stillingen 6-3.
Djokovic fortsatte sit momentum i fjerde sæt, hvor han brød Alcaraz i spanierens første serveparti.
Alcaraz udfordrede flere gange Djokovic i serberens servepartier, men manglede marginalerne for at bryde en Djokovic, der lavede meget få fejl.
I sidste ende havde Djokovic muligheden for at serve kampen hjem ved stillingen 5-4 og serberen udnyttede muligheden.
4-6, 6-4, 6-3, 6-3 endte kampen i Djokovic' favør.
I semifinalen venter der Djokovic et opgør mod Zverev. De to har tidligere mødt hinanden 12 gange, hvor den står 8-4 i Djokovic' favør.
Relateret indhold
Annonce
Annonce