Henrik Kaj Hansen giver status på VM i snooker: Tror stadig på sejr til den forsvarende verdensmester Zhao Xintong
Opdateret 29/04/2026 15:07 GMT+2
Finalefasen er i gang i VM i snooker, hvor den forsvarende mester Zhao Xintong møder Shaun Murphy i kvartfinalen. Snookerekspert Henrik Kaj Hansen tror på, at kineseren kan genvinde titlen og bryde Crucible Curse - men peger også på landsmanden Wu Yize som mulig outsider. Se VM i snooker på Eurosport 1 og HBO Max.
Her er manden, der kan bryde VM-forbandelsen: Han er tæt på uovervindelig
Video credit: Eurosport
Verdensmesterskaberne i snooker er gået ind i finalefasen, og kvartfinalerne er godt i gang, hvor den forsvarende mester, Zhao Xintong, fortsat er med i turneringen.
Eurosports snookerekspert Henrik Kaj Hansen har givet en analyse af VM, hvor han fortsat vurderer kineseren som favorit til titlen.
- Ingen førstegangsvinder (som Xintong, red.) har genvundet VM-året efter, siden VM blev flyttet til The Crucible Theatre. Det ser faktisk ud til, at han kan gå hele vejen og dermed bryde The Crucible Curse, mener eksperten.
I kvartfinalen spiller kineseren mod Shaun Murphy, der giver kamp ham til stregen. Scoren ligger onsdag på 8-8, før de mødes igen til afgørelsen onsdag eftermiddag.
- Murphy er uhyggelig skarp, det kan man ikke komme udenom. Jeg tror dog stadig på, at Xintong vinder og også tager VM-titlen.
- Der hvor han har været i problemer mod Murphy, det var i de sidste frames i første session. Der tabte han sutten og så umotiveret ud. Det fik han dog rettet til og kom tilbage og så skarp ud i sidste session tirsdag aften. Den skal nok blive tæt, men Xintong vinder.
Xintong får stærk konkurrence af landsmand
Der er hele to kinesere med i kvartfinalen, da verdensmesterens landsmand, Wu Yize, også har spillet sig til en plads.
Ham har snookereksperten et godt øje til som et bud på en mulig outsider til titlen. I turnering har han allerede slået en spiller som Mark Selby, der ellers ifølge Henrik Kaj er lidt af en VM-specialist.
- Yize slog Selby i en 24. og afgørende frame. Det var en sindssygt spændende kamp. Nu spiller han mod kvalifikationsspilleren, Hossein Vafai, i kvartfinalen, der også har gjort det ufatteligt godt.
Vafai har slået verdensranglistens nummer et, Judd Trump, ud, men i kvartfinalen ser Kaj Hansen alligevel Yize som favorit.
- Jeg tror Yize, slår Hossein Vafai, hvilket betyder, at han skal møde enten Mark Allen eller Barry Hawkins i en semifinale. Hvis Yize også vinder her, og Xintong klarer sin vej til finalen, så vil det jo være fuldstændig sindssygt at se to kinesere i VM-finalen.
- Det vil overgå, hvad vi så sidste år med Zhao Xintong, som den første kinesiske vinder.
Se kvartfinalerne i VM i snooker på Eurosport 1 og HBO Max, hvor Zhao Xintong fortsætter kampen mod Shaun Murphy onsdag fra 15.15. Henrik Kaj Hansen kommenterer kampen.
Relateret indhold
Annonce
Annonce