World Cup i skeleton: Det danske OL-håb Rasmus Vestergård Johansen vil ikke glæde sig for tidligt trods endnu en topplacering
Udgivet 15/12/2025 13:58 GMT+1
Rasmus Vestergård Johansen leverede endnu en god World Cup-præstation på slæden i herrernes skeleton. Det blev til en niendeplads i Lillehammer, hvilket danskeren er ganske godt tilfreds med, men han er også klar over, hvor han skal forbedre sig, fortæller han til Eurosport. Se World Cup i skeleton og bobslæde med dansk kommentering på HBO Max.
Se Rasmus Vestergård sætte flot tid ved Skeleton World Cup
Video credit: Eurosport
Rasmus Vestergård Johansen sluttede som nummer ni i anden afdeling af World Cup, der afvikles i disse dage i Lillehammer.
Resultatet bringer ham på en samlet syvendeplads, hvoraf de 25 bedste kvalificerer sig til de olympiske lege i februar. Danskeren ser også positivt på stillingen, hvilket han giver udtryk for i et interview med Eurosport.
- Jeg står vitterligt og kigger på World Cup-standing lige nu, der ligger jeg nummer syv med 320 point. Jeg tror, at det er det eneste faktum, vi lige skal forholde os til, at det ser godt ud på pointmæssigt og kvalifikationen til OL, siger Rasmus Vestergård Johansen kort efter andet heat.
Vestergård fik en god start og endnu bedre mellemtider, men mod slutningen af andet heat røg farten lidt ud af slæden.
- Selve kørslen ned igennem banen, der vil jeg sige, at jeg kører sindssygt godt indtil jeg ikke gør det længere. Ud af K13, den skal sidde bedre, hvis man gerne vil køre med længere frem. Det vil jeg selvfølgelig gerne, men det skulle ikke være i dag.
- Jeg har stadigvæk brug for tid til at modne i det lige pludselig, at jeg har en forventning. Og i stedet for bare at sige, jamen vi ser, hvad der sker.
Rasmus Vestergård Johansen har gode erfaringer med banen i Norge, men letter på hatten af de konkurrenter, der kom igennem endnu mere gnidningsfrit end danskeren.
- Den er ikke så teknisk, som den vi skal hen til et sted i næste uge i Letland. Så det betyder, at den gode start, jeg har, den gør, at jeg kommer rigtig langt ud af banen, rigtig, rigtig hurtigt.
- Så kan man godt se, at 12-13, at der er nogle af mine konkurrenter, der ligger foran mig, der har meget bedre styr på det. Det er så også fortjent, at de ender foran mig. Men jo, banen ligger fint til mig. Jeg håber og tror på, at jeg jo om et års tid, når der er VM her, kommer til at køre rigtig, rigtig hurtigt.
Selvom den samlede syvendeplads ser rigtig lovende ud for drømmen om OL, så vil danskeren ikke sælge skindet før bjørnen er skudt, forklarer han.
- Vi skal have respekt for, at der stadigvæk er fem World Cups foran os. Og det er den 18. januar, der bliver trukket en streg i sandet og gjort facit. Og der vil man gerne være på den rigtige side af den streg. Derfor vil jeg ikke glæde mig for tidligt.
- Jeg tror, at vi tager niendeplads med i dag og sætter gode point på kontoen. Og har blikket rettet mod Sigulda i næste uge, afslutter det danske OL-håb.
Se World Cup i skeleton og bobslæde med dansk kommentering på HBO Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce