Vild udvikling: Nanna Vestergård Jonansen er OL-klar efter drama
Opdateret 16/01/2026 12:48 GMT+1
Nanna Vestergård Johansen er efter dagens resultater i World Cup-afdelingen i Altenberg klar til OL i skeleton.
Dansk søskendepar kan kvalificere sig til vinter OL sammen: Vil være en kæmpe ære at dele oplevelsen
Video credit: Eurosport
Den seneste uge har budt på stort drama i skelton-verdenen, da det danske og flere andre forbund klagede over, at Canada havde trukket sine atleter fra en afdeling og dermed gjort det sværre for blandt andre Nanna Vestergård Johansen at kvalificere sig til OL.
Forbundet fik ikke medhold, og derfor var fredag var sidste chance for den danske skelton-atlet for at forsøge at kvalificere sig i Europa Cup’en.
Allerede inden starten er Nanna Vestergård Johansens OL-billet dog blevet sikret.
Det var schweiziske Sara Schmid, som danskeren skulle indhente, og da Schmid sluttede World Cup-afdelingen i Altenberg på en 26. plads med kun et gennemløb kom Nanna Vestergård Johansens OL-billet i hus, allerede før hun har hentet point i Europa Cup’en.
Dermed tilslutter hun sig sin bror, Rasmus Vestergård Johansen, der endegyldigt sikrede sin OL-deltagelse i sidste uge.
Se alt fra vinter-OL på HBO Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce