OL-program fredag 6. august

Atletik:
22:30 (tors.): 50 km kapgang (m)
9:30: 20 km kapgang (k)
13:25: 4x400 meter – indledende heat (m)
13:50: Spydkast – finale (k)
14:00: 5000m – finale (m)
14:35: 400m – finale (k)
14:50: 1500m – finale (k)
15:30: 4x100 meter – finale (k)
15:50: 4x100 meter – finale (m)
Banecykling
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Fantastiske jubelbilleder efter guld i parløb
13/08/2021 PÅ 09:42
8:30: Diverse indledende runder
11:00: Sprintfinaler (m+k)
Basketball
6:40: USA – Serbien - semifinale (k)
13:00: Japan – Frankrig – semifinale (k)
Beachvolley
3:00: Bronzekamp (k)
4:30: Finale (k)
Boksning7:00: Mellemvægt – semfinale (k)
7:32: Letvægt – semifinale (m)
8:05: Sværvægt – finale (m)
Bordtennis:
4:00: Sydkorea – Japan – bronzekamp (m)
12:30: Kina – Tyskland – finale (m)
Brydning:
4:00: Diverse indledende runder
11:15: -65 kilo – semifinale (m)
12:30: -74 kilo, -125 kilo – bronzekamp og finale (m)
13:55: -53 kilo, bronzekamp og finale (k)
Fodbold:
11:00: Mexico – Japan – bronzekamp (m)
14:00: Sverige – Canada – finale (k)
Golf:
0:30: Tredje runde (k)
Hockey:
3:30: Storbritannien – Indien – bronzekamp (k)
12:00: Holland – Argentina – finale (k)
Håndbold:
10:00: Frankrig – Sverige (k) - semifinale
14:00: Norge – ROC (k) - semifinale
Kanosprint
2:30: Diverse kvartfinaler og finaler
Karate
3:00: Diverse elimineringsrunder12:30: Bronzekamp (m)13:05: Diverse semifinaler13:40: -61 kilo – finale (k)13:50: -75 kilo – finale (m)
Klatring:
10:30: Kombineret: Speedklatring – finale (k)
11:30: Kombineret: Bouldering – finale (k)
14:10: Kombineret: Lead – finale (k)
Kunstsvømning:
12:30: Holddisciplin (k)
Moderne femkamp:
7:30: Svømning (k)
8:45: Fægtning (k)
10:15: Ridning (k)
12:30: Løb (k)
Ridning:
12:00: Spring – kvalifikation
Rytmegymnastik:
3:20: Kvalifikationsrunde (k)
Udspring:
8:00: 10 meter – indledende runde (m)
Vandpolo:
7:00: Montenegro – Kroatien – 5.-8. plads (m)
8:30: Grækenland – Ungarn – semifinale (m)
11:20: Italien – USA – 5.-8. plads (m)
12:50: Serbien – Spanien – semifinale (m)
Volleyball:
6:00: Serbien – USA – semifinale (k)
14:00: Brasilien – Sydkorea – semifinale (k)
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Da Kasper Asgreen blev syvendebedste på enkeltstartscyklen
11/08/2021 PÅ 15:29
Tokyo 2020
Beskedne bronze-roere er kommet hjem til hverdagen: Vi fejrede det så sent som i går
10/08/2021 PÅ 17:49