Atletik

Session 1:
02:10: Kvindernes hammerkast kvalifikation, Gruppe A
02:40: Kvindernes 3000m forhindringsløb runde 1 heat 1
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Fantastiske jubelbilleder efter guld i parløb
13/08/2021 PÅ 09:42
02:50: Kvindernes længdespring kvalifikation, Gruppe A og B
02:55: Kvindernes 3000m forhindringsløb runde 1 heat 2
03:10: Kvindernes 3000m forhindringsløb runde 1 heat 3 (Anna Emilie Møller i aktion)
03:35: Kvindernes kuglestød finale
03:40: Kvindernes hammerkast kvalifikation, Gruppe B
03:45-04:32: Mændenes 400m runde 1, heat 1-6

Session 2
12:10: Mændenes højdespring finale
12:15-12:38: Mændenes 100m semifinaler 1-3
12:45:13:10: Kvindernes 100m hæk semifinaler 1-3
13:15: Kvindernes trespring finale
13:25-13:55: Mændenes 800m semifinaler 1-3
14:04-14:35: Mændenes 400m hæk semifinaler 1-3
14:50: Mændenes 100m finale
Badminton
06:00: Kevin Cordon – Viktor Axelsen, herresingle semifinale
06:50: Anthony Ginting – Chen Long, herresingle semifinale
13:30: Jiao Bing He – Sindhu V. Pusarla, damesingle bronzekamp
14.20: Fei Yu Chen – Tzy-Ying Tai, damesingle finale
Basketball
02:00: Canada – Spanien, kvinder, Gruppe A
06:40: Argentina – Japan, mænd, Gruppe C
10.20: Spanien – Slovenien, mænd, Gruppe C
14:00: Sydkorea – Serbien, kvinder, Gruppe A
BMX
03:10: Kvindernes Park finale
04:20: Mændenes Park finale
Golf
00:30: Mændenes fjerde runde (Rasmus Højgaard og Joachim B. Hansen i aktion)
Håndbold
02:00: Portugal – Japan, herrer, gruppe B
04:00: Egypten – Bahrain, herrer, gruppe B
07:15: Spanien – Argentina, herrer, gruppe A
09:15: Norge – Frankrig, herrer, gruppe A
12:30: Tyskland – Brasilien, herrer, gruppe A
14:30: Danmark – Sverige, herrer, gruppe B
Military
00:45: Terrænridning (Peter Flarup i aktion)
Sejlads
05.05: Kvindernes topersoners Dinghy – race 7, efterfulgt af race 8 (Lin Ea Cenholt og Christian Peter Lübeck i aktion)
05:15: Herrernes topersoners Dinghy – race 7, efterfulgt af race 11 i Nacra 17 Foiling og både herrerne og kvindernes race 8 i topersoners-Dinghy,
07:05: Herrernes enpersons Dinghy – Finn – Race 9
07.33: Herrernes enpersons Dinghy, Laser, medaljerace, efterfulgt af race 10 i herrernes enpersons-Dinghy, sværvægt (Finn)
08.33: Kvindernes enspersons Dinghy, Laser Radial, medaljerace
Svømning
03.30: Herrernes 50 meter fri, finale
03.37: Kvindernes 50 meter fri, finale (Pernille Blume i aktion)
03.44: Herrernes 1500 meter fri, finale
04.15: Kvindernes 4 x 100 meter relay, finale
04.36: Herrernes 4 x 100 meter relay, finale
Tennis
08.00: Kvindedouble-finale, Krejcikova/Siniakova mod Bencic/Golubic
Efterfulgt af: Herresingle-finale, Alexander Zverev mod Karen Khachanov
Efterfulgt af Mixed Double-finale, Vesnina/Karatsev mod Pavlyuchenkova/Rublev
Volleyball
02.00: Pulje A: Herrernes indledende runde, kamp 25
04.05: Pulje B: Herrernes indledende runde, kamp 26
07.20: Pulje B: Herrernes indledende runde, kamp 27
09.25: Pulje A: Herrernes indledende runde, kamp 28
12.40: Pulje A: Herrernes indledende runde, kamp 29
14.45: Pulje B: Herrernes indledende runde, kamp 30
Vægtløftning
6.50: Gruppe B: Kvindernes 76kg
12.50: Gruppe A: Kvindernes 76kg, medaljeevent
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Da Kasper Asgreen blev syvendebedste på enkeltstartscyklen
11/08/2021 PÅ 15:29
Tokyo 2020
Beskedne bronze-roere er kommet hjem til hverdagen: Vi fejrede det så sent som i går
10/08/2021 PÅ 17:49