OL sendeplan mandag 26. juli
Danskere i aktion
Badminton
06:20: Mathias Christiansen/Alexandra Bøje vs. Gronya Somerville/Simon Wing Hang Leung (Australien) – gruppespil
11:00: Anders Skaarup Rasmussen/Kim Astrup vs. Anuoluwapo Juwon Opeyori/Godwin Olofua (Nigeria) – gruppespil
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Fantastiske jubelbilleder efter guld i parløb
13/08/2021 PÅ 09:42
Bordtennis
03:00: Single (m)
- Jonathan Groth vs. Bence Majoros
Håndbold: (M)Gruppe B:07:15: Egypten – Danmark
Sejlads
05:05: RS:X (m/k) og Laser (k)
Danskere i aktion:
- 05:05: Lærke Buhl-Hansen i RS:X (fjerde løb)
- 05:55: Lærke Buhl-Hansen i RS:X (femte løb)
- 06:45: Lærke Buhl-Hansen i RS:X (sjette løb)
- 07:35: Anne-Marie Rindom (tredje løb)
- 08:50: Anne-Marie Rindom (fjerde løb)
Svømning
12:49: 1500 meter fri indledende heat med Helena Bach
Hele programmet
Baseball/Softball - Åbningsrunde
03.00: USA – Japan
7:30: Italien – Canada
13:00: Australien – Mexico
Basketball – Gruppespil
03.00: Sydkorea – Spanien (k)
06.40: Argentina – Slovenien (m)
10:20: Serbien – Canada (k)
14:00: Japan - Spanien
Basketball 3x3
03.15 – 14:50: Kvindernes gruppespil
04.35 - 15:50: Mændenes gruppespil
Beachvolley
02:00: Indledende gruppespil (k)
03:00: Indledende gruppespil (m)
Boksning
04:00: Mændenes fluevægt - 1/16-finaler
05:36: Mændenes mellemvægt - 1/16-finaler
06:39: Kvindernes fjervægt – 1/16-finaler
Bordtennis
03:00: Single (m)
- Jonathan Groth vs. Bence Majoros
05:00: Single (k)
13:00: Mixeddouble – bronzekamp
14:00: Mixeddouble - finale
Bueskydning (m)02.30 1/8 Elimineringer06.45 Kvartfinaler08.17 Semifinaler09.15 Bronzekamp09.40 Finale
Dykning
8:00: Mændenes synkroniserede 10m springbræt - finale
Fægtning
02:00: Kvinder starter 1/64-finale (Sabel)
- 02:55 1/32-finale
- 06:35: 1/16-finale
- 08:25: Kvartfinale
- 11:00: Semifinale
- 12:50: Bronzekamp
- 13:45: Finale

02:25: Mænd starter 1/64-finale (Fleuret)
- 04:35 1/32-finale
- 06:35: 1/16-finale
- 08:25: Kvartfinale
- 11:00: Semifinale
- 13:15: Bronzekamp
- 14:10: Finale
Hockey
02:30: Gruppe B (m)
03:00: Gruppe A (k)
05:15: Gruppe B (k)
Håndbold: (M)Gruppe A:02:00: Brasilien - Frankrig07:15: Argentina - Tyskland09:15: Spanien - NorgeGruppe B:07:15: Egypten - Danmark12:30: Bahrain - Portugal14:30: Japan - Sverige
Judo
04:00: Mænd (-73 kilo) og Kvinder (-57 kilo) starter
11:25: Kvindernes finale
11:50: Mændenes finale
Kano/Kajakslalom
07:00: Mændenes kano - semifinale
08:45: Mændenes kano - finale
Mountainbike
08:00: Mændenes terrænløb - finale
Redskabsgymnastik:
12:00: Mændenes hold - finale
Sejlads
05:05: RS:X (m/k) og Laser (k)
Danskere i aktion:
- 05:05: Lærke Buhl-Hansen i RS:X (fjerde løb)
- 05:55: Lærke Buhl-Hansen i RS:X (femte løb)
- 06:45: Lærke Buhl-Hansen i RS:X (sjette løb)
- 07:35: Anne-Marie Rindom (tredje løb)
- 08:50: Anne-Marie Rindom (fjerde løb)
Skateboard
01:30: Kvindernes street – indledende
05:25: Kvindernes street – finale
Skydning:
02:00: Kvindernes skeetskydning
03:00: Mændenes skeetskydning
07:50: Kvindernes skeetskydning – finale
08:50: Mændenes skeetskydning - finale
Surfing00:00: Kvindernes individuelle – runde 304:48: Mændenes individuelle – runde 3Svømning03:30 – 13:30- 12:49: 1500 meter fri indledende heat med Helena Bach3:30: 100m butterfly – finale (k)4:12: 100m bryst – finale (m)4:20: 400m fri stil – finale (k)5:05: 4x 200 meter fri (m)
Syvmandsrugby
02:00 – Gruppe B (m)
03:00 – Gruppe A (m)
04:00 – Gruppe C (m)
Taekwondo:
03:00: Kvinder (-67 kilo) – 1/16-finale
07:00: Kvinder (-67 kilo) – Kvartfinale
09:00: Kvinder (-67 kilo) – Semifinale
12:00: Kvinder (-67 kilo) – Opsamlingsheat
13:30: Kvinder (-67 kilo) - Bronzekamp
14:30: Kvinder (-67 kilo) – Finale
03:15: Mænd (-80 kilo) – 1/16-finale
07:15: Mænd (-80 kilo) – Kvartfinale
09:15: Mænd (-80 kilo) – Semifinale
12:15: Mænd (-80 kilo) – Opsamlingsheat
13:45: Mænd (-80 kilo) - Bronzekamp
14:45: Mænd (-80 kilo) – Finale
Tennis
04:00: Første kampe begynder
Triathlon
23:30: Mændenes individuelle finale
Vandpolo
07:00: Indledende runde - gruppe B (k)
11:20: Indledende runde - gruppe A (k)
Volleyball
02:00: Indledende runde – gruppe A (M)
04:05: Indledende runde – gruppe B (m)
Vægtløftning
06:50: Kvindernes 55kg
12:50: Kvindernes 55kg - finale
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Da Kasper Asgreen blev syvendebedste på enkeltstartscyklen
11/08/2021 PÅ 15:29
Tokyo 2020
Beskedne bronze-roere er kommet hjem til hverdagen: Vi fejrede det så sent som i går
10/08/2021 PÅ 17:49