Atletik:

Session 1+2, 02-06.05

Mændenes højdespring, kvalifikation

Kvindernes 800-meter, heat 1-6

Diskoskast, kvalifikation

Mændenes 400-meter hæk, kvalifikation

Kvindernes 100-meter, heat 1-7

Session 3, kl 12-14

Kvindernes 5000-meter, heat 1-2

Kvindernes 3-spring, Gruppe A-B, kvalifikation

Kvindernes kuglestød, kvalifikation

Mixed, 4x400-meter, Heat 1-2

Mændenes 10.000-meter, finale

Badminton:

Kvindernes kvartfinaler, 2.00, 2.45, 9.45, 10.30

Mix-double, bronzekamp 03.30 og finale 08.30

Herredouble, Semifinaler, 11.15 og 12.00


BMX:

Semifinaler og finaler hos mænd og kvinder, 03.00-04.50

Simone Tetsche i aktion kl. 03.15

Kæk Antonsen med Falktoft på sidelinjen efter sejr: Er det din første gang til badminton?

Tokyo 2020
Største øjeblikke: Fantastiske jubelbilleder efter guld i parløb
13/08/2021 PÅ 09:42
Bordtennis:
13:00: Bronzekamp mellem Dimitrij Ovtcharov (Tyskland) og Yun Ju Lin (Taipei)
14:00: Guldkamp mellem Zhendong Fan (Kina) og Long Ma (Kina)

Fodbold:
Kvindernes kvartfinaler

10:00 Canada- Brasilien

11:00 Storbritannien – Australien

12:00 Sverige – Japan

13:00 Holland – USA

Håndbold:

4.runde af mændenes gruppekampe

02:00 Argentina- Brasilien

04:00 Bahrain – Japan

07.15: Frankrig – Spanien

09.15 Sverige – Egypten

12.30: Portugal – Danmark

14.30 Tyskland – Norge

Highlights: Danmark banker Bahrain

Roning:
00.45-03.25

Singlesculler F-A-finaler (Sverri Nielsen i aktion 02.45)

Sverri Nielsen kvalificerer sig til finalen

Sejlsport:
05:05-09.00

Anne-Marie Rindom, Laser Radial, i aktion fra 05.05
Jonas Warrer/Jakob Precht Jensen, 49’er, i aktion fra 05.05

Ida Marie Baad Nielsen/Marie Thusgaard Olsen, 49’er FX, i aktion fra 07.50.
Svømning:
Session 12
03:30: Mændenes butterfly semifinale 1 og 2
03:41: Kvindernes 200m bryst finale
03:50: Mændenes 200m ryg finale
03:59: Kvindernes 100m freestyle finale
04:16: Mændenes 200m individuel medley finale
Session 13
12:00-12:20: Mændenes 50m freestyle heat 1-10
12:23-12:45: Kvindernes 50m freestyle heat 1-10 (Pernille Blume er i aktion i heat 9 12:41, mens Julie Kepp Jensen er i aktion i heat 11 12:45)
12:48-13:40: Mændenes 1500m freestyle heat 1-4 (Anton Ipsen er i aktion i heat 3 13.23, mens Alexander Nørgaard er i aktion i heat 4 13.40)
13:57-14:09: Kvindernes 4 x 100 m medley relay heat 1-2 (Karoline Sørensen, Clara Rybak-Andersen, Emilie Beckmann og Signe Bro er i aktion i heat 2 klokken 14.03)
14:10-14:20: Mændenes 4 x 100 m medley relay heat 1-2
Tennis:
8:00: Semifinale mellem Karen Khachanov (ROC) og Pablo Carreno Busta (Spanien)
Umiddelbart efter: Semifinale mellem Novak Djokovic (Serbien) og Alexander Zverev (Tyskland)

Highlights: Djokovic smadrede Nishikori i serbisk opvisning

Tokyo 2020
Største øjeblikke: Da Kasper Asgreen blev syvendebedste på enkeltstartscyklen
11/08/2021 PÅ 15:29
Tokyo 2020
Beskedne bronze-roere er kommet hjem til hverdagen: Vi fejrede det så sent som i går
10/08/2021 PÅ 17:49