Søndag 25. juli
Badminton
03.00 – single, double og mixeddouble
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Fantastiske jubelbilleder efter guld i parløb
13/08/2021 PÅ 09:42
Danskere i aktion:
Double (k) – gruppespil: Miaken Fruergaard og Sara Thygesen mod Sohee Lee og Seungchan Shin klokken 06.20.
Mixeddouble – gruppespil: Mathias Christiansen og Alexandra Boje mod Praveen Jordan og Melati Daeva Oktavianti klokken 06.20.
Single (k) – gruppespil: Mia Blichfeldt mod Wendy Hsuan-Yu 07.00.
Single (m) – gruppespil: Anders Antonsen mod Tien Minh Nguyen klokken 13.00.
Baseball/Softball
03.00 – softball åbningsrunde
Basketball
03.00 Gruppe A og B i mændenes åbningsrunde

Mens du sov: Alle nattens danske atleter i aktion

Basketball 3X3
03.15 Gruppe A i kvindernes gruppespil
04.35 Gruppe A i mændenes gruppespil
Beachvolleyball
02.00 Gruppe B kvinder
03.00 Gruppe F mænd
04.00 Gruppe E mænd
05.00 Gruppe E kvinder
10.00 Gruppe C mænd
Boksning
04.00 1/16-finaler kvindernes fluevægt (49-51 kg)
05.18 1/16-finaler mændenes letvægt (57-63 kg)
06.54 1/16-finaler mændenes letsværvægt (75-81 kg)
Bordtennis
03.00 Mixeddouble – kvartfinaler
07.00 Single (k) Runde 2
09.15 Single (m) Runde 2
13.00 mixeddouble – semifinaler
Bueskydning (medalkampe)
02.30 1/8-finaler kvindernes hold
06.45 kvartfinaler kvindernes hold
08.17 semifinaler kvindernes hold
09.15 bronzekamp kvindernes hold
09.40 finale kvindernes hold
Fodbold
09.30 Gruppe C i mændenes turnering
10.00 Gruppe A i mændenes turnering
10.00 Gruppe B i mændenes turnering
10.30 Gruppe D i mændenes turnering
10.30-12.22 Brasilien-Elfenbenskysten (m) på Eurosport2
Fægtning (medaljekampe)
02.00 – Fleuret og kårde, mænd og kvinder
12.50 bronzemedaljebundt, fleuret (k)
13.20 bronzemedaljebundt, kårde (m)
13.45 guldmedaljebundt, fleuret (k)
14.15 guldmedaljebundt, kårde (m)
Hestesport
10.00 Dressur
10.00 Holddressur
Hockey
02.30 Gruppe A kvindernes turnering
03.00 Gruppe B kvindernes turnering
11.30 Gruppe A mændenes turnering
14.15 Gruppe B mændenes turnering
Håndbold
02.00 Gruppe A kvindernes turnering
04.00 Gruppe B kvindernes turnering
Kina-Brasilien (k) vises på Eurosport 1
07.10-08.45 Montenegro-Angola (k) på Eurosport2
09.10-10.30 Norge-Sydkorea (k)
02.00-03.30 Holland-Japan på Kanal 5
Judo (medaljekampe)
04.00 Mænd, 66 kg og kvinder, 52 kg
11.08 bronzemedalje kvinder, 52 kg
11.25 finale kvinder, 52 kg
11.33 bronzemedalje mænd, 66 kg
11.50 finale mænd, 66 kg
Kano/Kajakslalom
06.00 Mændenes kano
06.50 Kvindernes kajak
Landevejscykling (medaljekamp)
06.00 Kvindernes landevejløb
Danskere i aktion: Emma Cecilie Jørgensen og Cecilie Uttrup Ludwig
06.00-10.35 Landevejscykling
Redskabsgymnastik
03.00 Kvindernes kvalifikation
Roning
02.00 Singlesculler, toer, letvægt dobbeltsculler, dobbeltfirer, singlesculler, dobbeltsculler og firer (mænd og kvinder) på Eurosport1
Sejlads
05.00 RS:X, Laser (mænd og kvinder)
Skateboard (medaljekampe)
01.30 Mændenes Street på Eurosport2 (fra 03.55-05.30 vises håndbold)
05.25 Finaler Mændenes Street på Eurosport2
Skydning
02.00 10m luftpistol kvinder
02.00 skeetskydning kvinder
03.00 skeetskydning mænd
04.15 finale 10m luftpistol kvinder
06.00 10m luftriffel mænd
08.30 finale 10m luftriffel mænd
Danskere i aktion: Jesper Hansen, skeetskydning, mænd
Surfing
00.00 Mændenes individuelle
03.20 Kvindernes individuelle
06.40 Mændenes Individuelle
08.00 Kvindernes individuelle
Svømning (medaljekampe)
03.30 finale, mænd, 400m medley
03.40 semifinale, kvinder 100m butterfly
03.52 finale, mænd 400m fri
04.12 finale, kvinder, 200m medley
04.33 semifinale, mænd 100m bryst
04.45 finale, mænd, 4x200m fri
12.02 kvinder 100m ryg
12.17 mænd 100m fri
12.34 kvinder, 100m fri
12.51 mænd, 100m ryg
13.06 kvinder 400m fri
13.30 mænd, 4x200m fri
03.30-05.00 på Kanal 5
Taekwondo (medaljekampe)
03.00 kvinder (57 kg), mænd (68 kg)
13.30 bronzekamp, kvinder 57 kg
13.45 bronzekamp, mænd 68 kg
14.30 finale, kvinder 57 kg
14.45 finale, mænd 68 kg
Tennis
04.00 på Eurosport 1 fra 05.00-08.00 og 09.00-11.00 og 11.00-12.30 på Eurosport 1 og 05.00-06.00 på Kanal 5
Udspring
08.00 Kvindernes synkroniserede 3m springbræt finaler på Eurosport1
Vandpolo
03.00 Gruppe A mændenes turnering
08.30 Gruppe B mændenes turnering
Volleyball
02.00 Gruppe B kvindernes turnering
07.20 Gruppe A kvindernes turnering
Vægtløftning (medaljekampe)
04.50 mændenes 61 kg
04.50 mændenes 67 kg
08.50 finale mændenes 61 kg
12.50 finale mændenes 67 kg
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Da Kasper Asgreen blev syvendebedste på enkeltstartscyklen
11/08/2021 PÅ 15:29
Tokyo 2020
Beskedne bronze-roere er kommet hjem til hverdagen: Vi fejrede det så sent som i går
10/08/2021 PÅ 17:49