Sendeplan for onsdag den 28. juli 2021

Danskere i aktion:
Roning:
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Fantastiske jubelbilleder efter guld i parløb
13/08/2021 PÅ 09:42
  • 01.30: T. Dahl Pedersen, C. Johansen, F. Sanggaard Nielsen og I. Gørtz Jacobsen, firer uden styrmand (k), B-finale
  • 05.00: Frederic Vystavel og Joachim Sutton, toer uden styrmand (m), semifinale
  • 05.20: Hedvig Rasmussen og Fie Udby, toer uden styrmand (k), semifinale

Redder med hovedet: Egyptere rammer Landin to gange i ansigtet

Håndbold:
  • 02.00: Danmark – Bahrain (m)
Badminton:
  • 02.40: Damesingle, Mia Blichfeldt - Linda Zetchiri
  • 11.40: Herresingle, Viktor Axelsen - Kalle Koljonen
  • 13.00: Herresingle, Anders Antonsen - Ade Resky Dwicahyo
Svømning:
  • Kl. 03.57: Helena Bach, 200m butterfly, semifinale
  • Kl. 12.11: Signe Bro og Pernille Blume, 100m fri, heat 5 ud af 7, de 16 bedste går til semifinalerne
Landevejscykling:
  • 04.30: Kvindernes enkeltstart med Emma Norsgaard
  • 07.00: Mændenes enkeltstart med Kasper Asgreen
Sejlsport:
  • Kl. 05.05: Mændenes 49’er, Jonas Warrer og Jakob Precht Jensen, indledende sejlads 2, 3 og 4 (ud af 12)
  • Kl. 07.35: Nacra 17, L. E. Cenholt og C. Lübeck, indledende sejlads 1, 2 og 3 (ud af 12)
  • Kl. 07.50: 49'er FX, Ida Marie Baad Nielsen og Marie Thusgaard Olsen, indledende sejlads 4, 5 og 6 (ud af 12)
Windsurfing:
  • Kl. 05.15: Lærke Buhl-Hansen, indledende sejlads 7, 8 og 9 (ud af 12)
Dressur:
  • Kl. 10.30: Cathrine Dufour, Nanna Skodborg Merrald og Carina Cassøe Krüth, individuel finale

Carina Cassøe Krüth inden nervepirrende dressur-finale: Dufour kan hive endnu flere procenter

Øvrige vigtige begivenheder:
Roning:
  • Kl. 02.18: Doublesculler finale (k)
  • Kl. 02.30: Doublesculler finale (m)
  • Kl. 02.50: Firer finale (k)
  • Kl. 03.10: Firer finale (m)
  • Kl. 03.30: Firersculler finale (m)
  • Kl. 03.50: Firersculler finale (k)
Basketball:
  • Kl. 03:00: Gruppekampe (m)
Svømning:
  • Kl. 03.41: 200m Fri finale (k)
  • Kl. 03.49: 200m Butterfly finale (m)
  • Kl. 04.45: 200m Individuel medley finale (k)
  • Kl. 04.54: 1500m Fri finale (k)
  • Kl. 05.26: 4 x 200m Fri finale (m)
Udspring:
  • Kl. 08.00: 3m synkron-finale (m)
Fodbold:
  • Kl. 10.00: Gruppekampe (m)
Judo:
Kl. 10.00 - 12.50 (præcise tidspunkter endnu ikke fastsat)
  • -70 kg Bronzekampe (k)
  • -70 kg Finale (k)
  • -90 kg Bronzekampe (m)
  • -90 kg Finale (m)
Rugby sevens:
  • Kl. 10.30: Bronzekamp (m)
  • Kl. 11.00: Finale (m)
Fægtning:
  • Kl. 11.30: Bronzekamp (m)
  • Kl. 12.30: Finale (m)
Rytmisk sportsgymnastik:
  • Kl. 12.15: Mændenes all-around finale
Vægtløftning:
  • Kl. 12.50: 73kg finale (m)
Basketball 3x3:
  • Kl. 13.45: Bronzekamp (k)
  • Kl. 14.15: Bronzekamp (m)
  • Kl. 14.55: Finale (k)
  • Kl. 15.25: Finale (m)

Highlights: Fiji rundbarberer Storbritannien i rugby sevens

Tokyo 2020
Største øjeblikke: Da Kasper Asgreen blev syvendebedste på enkeltstartscyklen
11/08/2021 PÅ 15:29
Tokyo 2020
Beskedne bronze-roere er kommet hjem til hverdagen: Vi fejrede det så sent som i går
10/08/2021 PÅ 17:49