Det bliver et lørdagsprogram spækket med events og danske atleter. Allerede tidligt natten til lørdag starter vi ud med roning, og de første danskere er i aktion ca. kl. 03:10. Få hele overblikket nedenfor:
Lørdag 24. juli
Roning
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Fantastiske jubelbilleder efter guld i parløb
13/08/2021 PÅ 09:42
01:30 – 05:30 Singlesculler, doublesculler, firesculler og par på Eurosport 1 og discovery+.
Danskere i aktion: Hedvig Lærke Berg Rasmussen og Fie Udby Erichsen i parroning (W2) heat 3 ca. kl. 03:10 på Eurosport 1 og discovery+.
Joachim Sutton og Frederic Sebastian Vystavel I parroning (M2) heat 3 ca. kl. 03:40 på Eurosport 1 og discovery+.
Christina Juhl Johansen, Trine Dahl Pedersen, Frida Sanggaard Nielsen og Ida Gørtz Jacobsen i firesculler (W4) kl. 04:00 på Eurosport 1 og discovery+.
Skydning
01:30 10m riffel og 10m luftpistol på discovery+.
Badminton
02:00 – 07:30 og 11:00 – 15:00 Single, double og mixdouble på discovery+.
Danskere i aktion: Mathias Christiansen/Alexandra Bøje i mixdouble kl. 02.00 på discovery+.
Maiken Fruergaaard/Sara Thygesen i double kl. 04:00 på discovery+.
Kim Astrup/Anders Skaarup i double kl. 06:00 på discovery+.

Highlights: Christiansen og Bøje besejret af stærke japanere i tre sæt trods flot start

Viktor Axelsen i single kl. 12:20 på discovery+.
Beachvolley
02:00 – 05:00, 08:00 – 10:50 og 13:00 – 15:50 Mændenes og kvindernes indledende runde på Eurosport 2 og discovery+.
Bordtennis
02:00 – 05:45, 07:15 – 10:15 og 12:30 – 15:30 Single og mixdouble på discovery+.
Håndbold
02:00 Herrehåndbold på Kanal 5, Eurosport 2 og discovery+.
Danmark i aktion kl. 14:30 på Kanal 5 og discovery+.

Fremragende dansk start på OL: Se Sverri Nielsen dominere i sit første roning-heat her

Fægtning
02:00 Mænd og kvinder fra indledende runde til finaler på discovery+.
Volleyball
02:00 Mændenes indledende runde på discovery+.
Bueskydning
02:30 Mix team fra 1/8-finaler helt frem til finale på discovery+.
Hockey
02:30 – 15:45 Mændenes og kvindernes gruppespil på discovery+.
Ridning
02:30 Dressur på discovery+
Danskere i aktion: Cathrine Dufour, Carina Cassøe Krüth og Nanna Skodborg kl. 10:00 på discovery+.
Vægtløftning
02:50 Kvindernes 49kg-klasse på discovery+.
Baseball/Softball
03:00 Indledende runde på discovery+.
Rytmisk sportsgymnastik
03:00 Mændenes kvalifikation på discovery+.
Taekwondo
03:00 – 10:00 og 12 - 15:30 Mænd (-58kg) og kvinder (-49kg) fra kvalifikation til finaler på Eurosport 2 og discovery+.
Basketball 3x3
03:15 – 15:50 Mændenes og kvindernes Pool Rounds på Eurosport 2 og discovery+.
Boksning
04:00 – 07:30 og 10:00 – 13:45 Mænd (52-57kg, 63-69kg og +91kg) og kvinder (54-57kg) på discovery+.
Cykling
04:00 Landevejscykling (m) på Kanal 5 og discovery+.
Danskere i aktion: Jakob Fuglsang, Michael Valgren, Christopher Juul-Jensen og Kasper Asgreen kl. 04:00 på Kanal 5 og discovery+.
Judo
04:00 – 07:30 og 10:00 – 12:50 Mænd -60 kg og kvinder -48 kg fra 1/16-finaler frem til finaler på discovery+.
Tennis
04:00 Single og double på Eurosport 1 og discovery+.
Vandpolo
07:00 Kvindernes indledende runde på discovery+.
Studie
09:00 OL-studiet på Kanal 5 og uden afbrydelser på discovery+.
Fodbold
09:30 Kvindernes gruppespil på discovery+.
Svømning
12:00 – 14:00 400m individuel medley, 100m butterfly, 400m freestyle, 100m bryst og 4x100m fri på Kanal 5 og discovery+.
Danskere i aktion: Emilie Beckmann i 100m butterfly kl. 12:28 på Kanal 5 og discovery+.
Tobias Bjerg i 100m bryst kl. 13:55 på Kanal 5 og discovery+.
Pernille Blume, Julie Kepp Jensen, Signe Bro og Jeanette Ottesen i 4x100 meter fri på Kanal 5 og discovery+.
Tokyo 2020
Største øjeblikke: Da Kasper Asgreen blev syvendebedste på enkeltstartscyklen
11/08/2021 PÅ 15:29
Tokyo 2020
Beskedne bronze-roere er kommet hjem til hverdagen: Vi fejrede det så sent som i går
10/08/2021 PÅ 17:49