Dansk mountainbike-landshold reddet efter dramatiske uger - Mads Bødker genansat som landstræner
Udgivet 11/11/2025 09:22 GMT+1
To uger efter lukningen af det danske mountainbike-landshold er det nu lykkedes at finde penge til at genetablere landsholdet. Det oplyser DCU tirsdag i en pressemeddelelse.
"En drøm, siden jeg begyndte" - Rosa Marie Jensen overvældet over karrierens første sejr
Video credit: Eurosport
For blot et par uger siden meddelte Danmarks Cykle Union (DCU), at de havde taget en drastisk beslutning og besluttet at lukke det danske mountainbike-landshold på grund af økonomiske udfordringer.
Men nu er der sket en ny udvikling i sagen.
Tirsdag morgen oplyser DCU nemlig, at beslutningen er trukket tilbage, og mountainbike-landsholdet fortsætter dermed med at være en del af det Team Danmark-støttede eliteprogram. Det oplyser DCU i en pressemeddelelse på deres hjemmeside.
Beslutningen kommer takket været øgede licensgebyrer i klubberne samt ekstra økonomisk støtte fra deres kommercielle partner CeramicSpeed.
Direktør i DCU, Niels Bo Daugaard, er dog også meget glad for den store opbakning, der har været til mountainbike-landsholdet. Det fortæller han i pressemeddelelsen på DCUs hjemmeside.
- Det har været fantastisk at se, hvordan alle har arbejdet sammen for at sikre fremtiden for MTB. Det er den fælles indsats, der har gjort det muligt at fortsætte MTB-programmet, og vi er meget taknemmelige for opbakningen. Det viser, at cykelsporten er stærk, når vi står sammen.
Direktøren understreger dog samtidig, at der fortsat venter et stort arbejde for DCU i forhold til at skabe en mere holdbar økonomisk struktur.
- DCU’s økonomi er under stort pres. Det er den stadig, og vi skal finde løsninger for både kommercielle indtægter og indtægter fra fx kontingenter og licenser.
- Den nuværende økonomiske struktur er ikke holdbar – hverken for driften af DCU eller for klubberne, der afholder cykelløb og er fundamentet for alt, fortæller Niels Bo Daugaard.
Den tidligere mountainbike-landstræner Mads Bødker er desuden blevet genansat som landstræner og skal fortsætte den sportslige udvikling - hvor der også skal være fokus på de unge talenter.
Relateret indhold
Annonce
Annonce