Tæt på historisk: Rasmus og Nicolai Højgaard på flot andenplads i Zurich Classic of New Orleans på PGA Tour
Opdateret 28/04/2025 19:05 GMT+2
Rasmus og Nicolai Højgaard leverede karrierens bedste resultat med en samlet score på 27 under par i Zurich Classic of New Orleans – kun ét slag fra sejren. Tvillingebrødrene slutter på en flot andenplads efter en stærk finalerunde hvor de beviste, at deres spil høre til blandt verdens bedste.
Se Nicolai Højgaard sikre brødre-duoen andenplads
Video credit: Eurosport
Rasmus og Nicolai Højgaard spillede sig søndag nat til en andenplads i partuneringen Zurich Classic of New Orleans på den amerikanske PGA Tour.
Med en finalerunde i 68 slag blev det en samlet score på 27 under par for hele turneringen – blot et enkelt slag fra det amerikanske vinderhold, Andrew Novak og Ben Griffin.
Den fornemme andenplads gør, at både Rasmus og Nicolai nu kan fejre karrierens bedste resultat på PGA Tour – og tilmed høste en masse opmærksomhed for deres unikke deltagelse som brødre.
Efter en begivenhedsrig og særdeles velspillende uge på PGA Tour for de to tvillingebrødre var der lagt op til et potentielt historisk resultat, da de slog ud i finalerunden søndag aften.
Rasmus og Nicolai Højgaard kom fornemt fra start med to birdies på de første to huller, hvilket sendte dem fra en fjerdeplads og direkte ind på en foreløbig andenplads.
Men så opstod vanskeligheder med brødrenes putting på hul fire, der resulterede i en bogey, og herefter blev det til fem pars og en enkelt birdie mere på hul 7, før de kunne forlade bag-ni på TPC Louisiana for sidste gang i denne turnering.
Som en gentagelse af gårsdagens afbrydelser, ramte et uvejr igen i nærheden af banerne og alle måtte afbryde spillet i halvanden time.
Da finalen blev genoptaget, skulle Højgaard-duoen forsøge at bevare momentum og troen på hinandens evner i håbet om at udfordre det førende hold med Andrew Novak og Ben Griffin.
Udfordringer for Rasmus og Nicolai på hul 10 viste sig – til dansk fordel – også at indtræffe for førerbolden, men det var ikke alligevel nok til, at de kunne bevare top-tre placeringen. Med en bogey måtte de falde ud af top-tre og ind på en delt 7. plads.
Den tætte score antydede dog, at det turneringen skulle afgøres på de allersidste huller, da hele 11 hold lå i top-10 adskilt med kun 3 slag.
Og det skulle vise sig at blive afgørende.
Med hele fire birdies på bag-ni lykkedes det for Højgaard-duoen at genvinde momentum og holde de mest markant fejl fra scorekortet til det sidste.
En birdie på 18 skulle vise sig at være ganske betydningsfuld, da Nicolai puttede for birdie og sikrede ham og tvillingebror Rasmus en flot andenplads i den unikke parturnering på PGA Tour.
Andenpladsen i Zurich Classic of New Orleans sikrer danskerne 1.002.800 dollars svarende til 6,6 millioner danske kroner til deling.
Vinderne, Novak og Griffin, får lidt ekstra at glæde sig over.
Sejren sikrer nemlig begge spillere kort til PGA Tour i både 2026 og 2027.
Derudover er der en massiv pengepræmie på højkant, hvor vinderholdet sikrer sig mere en sum på mere end to millioner dollars. Præmiesummen forlyder på hele 1,3 millioner dollars til hver af spillerne, og samtidig sikrer de sig omkring 400 FedExCup Point – noget som mange af spillerne drømmer om.
Ingen danskere har før vundet på PGA Tour – og med søndagens andenplads har vi endnu denne til gode.
Med andenpladsen rykker Rasmus Højgaard frem som nummer 73 fra en 98. plads, mens Nicolai Højgaard springer helt frem til en 75. plads fra en placering som nummer 109 på FedExCup-listen.
I denne uge er Rasmus og Nicolai Højgaard igen i aktion, når de sammen med Thorbjørn Olesen og Niklas Nørgaard deltager i THE CJ CUP Byron Nelson i Texas fra torsdag.
Se turneringen uden afbrydelser på Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce