PGA Tour: Blandet dansk start i Wyndham Championship: Rasmus Højgaard bedst placeret, Nicolai Højgaard hagler ned, Olesen og Nørgaard deler placering
Udgivet 01/08/2025 08:07 GMT+2
Torsdag blev første runde af sæsonens sidste turnering, Wyndham Championship, afviklet. Med fire danskere til start, blev der leveret blandede præstationer. Bedst gik det for Rasmus Højgaard, mens Nicolai Højgaard havde store problemer.
Se Nicolai Højgaard sikre brødre-duoen andenplads
Video credit: Eurosport
Det var tydeligt at se på mange af spillerne i ugens felt, at der var meget på spil i forsøget på at hente de sidste point til FedExCup ranglisten.
Med fire danskere til start, der alle har noget at spille for, blev det da også til blandede præstationer i første runde af Wyndham Championship.
Bedst gik det for Rasmus Højgaard, der længe så ud til at holde de store fejl fra scorekortet. Fem birdies blev det til - dog kortvarigt blev brudt af to bogeys. Dermed gik han runden i 67 slag, 3 under par, og kunne indtage en delt 38. plads.
Thorbjørn Olesen og Niklas Nørgaard kunne sammen indtage en delt 64. plads, efter de begge sluttede runden i 68 slag, 2 under par.
Værre så det ud for Nicolai Højgaard, der har mest at spille for i denne uge i kampen om at få en plads i FedExCup-slutspillet.
Det var tydeligt, at danskeren kæmpede betydeligt med de store scores undervejs i hele runden. Allerede på hul 1 lagde han ud med en bogey, og herfra blev det ikke lettere at finde tilbage til det fornuftige spil.
Heldigvis for Nicolai Højgaard blev også til to birdies og en enkelt eagle undervejs, men det var ikke nok til at opveje for de seks bogeys, det også blev til i torsdagens runde på Sedgefield Country Club.
Fredag venter anden runde af Wyndham Championship, hvor Rasmus Højgaard er første dansker på banen. Se deres tee times her.
Se Wyndham Championship på Eurosport 2 og HBO Max.
Turneringen kommenteres af Jesper Knudsen og Andreas Hartø.
Relateret indhold
Annonce
Annonce