En dag til glemmebogen for Neergaard-Petersen og Nørgaard i Valspar Championship
Opdateret 21/03/2025 20:27 GMT+1
Rasmus Neergaard-Petersen og Niklas Nørgaard gik begge over par i anden runde af Valspar Championship. Nørgaard befinder sig dermed i den nederste del af tabellen, mens Neergaard-Petersen stadig er at finde i den øverste halvdel efter en flot første runde. Se Valspar Championship uden afbrydelser på Max.
Thorbjørn Olesen laver sin tredje birdie på bag-ni
Video credit: Eurosport
Rasmus Neergaard-Petersen og Niklas Nørgaard gik ikke nogen mindeværdig anden runde af Valspar Championship.
De to danskere gik begge over par, hvor det dog endte værst for Nørgaard, der, ligesom første runde, gik fire slag over.
Neergaard-Petersen startede fremragende ud, da han brillerede med to birdies på de to første huller. Danskeren holdte dog ikke kadencen og lavede bogeys på hul 5, 15 og 18.
Han endte dagen med et slag over par, og da gårsdagens resultat var to slag under, ender Neergaard-Petersen på et slag under par, og holder stadig fast i den øverste del af tabellen.
Værre gik det for Nørgaard, der gik fire slag over par. Det blev til to birdies og seks bogeys for den 32-årige dansker. Resultatet bringer ham otte slag over par i alt, og er derfor at finde i den nederste del af tabellen.
Thorbjørn Olesen og de to Højgaard brødre er også i aktion ved Valspar Championship, og de kan følges live på Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce