Skidt start for Højgaard-brødrene på Mexican Open

Højgaard-brødrene fik en skuffende start på Mexico Open og leverede ikke det spil, der var forventet. Begge sluttede i -2 og dermed en del 52. plads, men skal hæve niveauet markant i anden runde for at sikre en plads i weekenden.

Highlights: Rasmus Højgaard får skidt start på Mexico Open

Video credit: Eurosport

Forventningerne var store til Rasmus og Nicolai Højgaard ved Mexico Open, hvor de var blandt feltets stærkeste spillere. Men efter første runde leverede de begge en præstation, der ikke levede op til forventningerne, og de må nu kæmpe for at sikre sig en plads i weekenden.
Rasmus Højgaard
Rasmus Højgaard lagde ud med en bogey, men kom hurtigt tilbage med tre birdies og spillede sig til en fornuftig score. Bag-ni forløb uden de store udsving, men han formåede aldrig for alvor at sætte et pres på de bedste i feltet.
Hans lange spil var solidt, og han ramte de fleste fairways, men præcisionen mod greens var ikke god nok. Alt for ofte efterlod han sig lange putts og gav sig selv få reelle birdie-chancer.
Det resulterede i en middelmådig putting-præstation, hvor han aldrig rigtig fandt rytmen. En god afslutning på 18. hul reddede runden og bragte ham i -2, men det var ikke nok til at skjule, at der mangler skarphed, hvis han vil blande sig i toppen.
Nicolai Højgaard
Nicolai fik en svær start med bogeys på de to første huller, men kom stærkt tilbage med flere birdies og sluttede runden på samme score som sin bror. Hans spil var dog langt mere svingende, og han måtte kæmpe hårdt for at holde sig på -2.
Særligt fra tee var Nicolai udfordret, hvor han ofte satte sig selv i svære positioner og måtte kæmpe for at redde par. Det kostede ham flere slag i løbet af runden. Til gengæld var han stærk omkring greens, hvilket hjalp ham til at minimere skaderne. En flot birdie på sidste hul fik rettet lidt op på en ellers ustabil præstation, men hvis han fortsætter på denne måde, vil han få svært ved at avancere i feltet.
Begge brødre ligger lige nu på den rigtige side af cutgrænsen på en delt 52. plads, men deres spil har ikke været overbevisende. De var blandt favoritterne til turneringen, men har endnu ikke vist niveauet til at leve op til de forventninger.
Forrest i feltet ligger Harry Hall, Jeremy Paul, Kris Ventura og Aldrich Potgieter, der alle kom gennem første runde i -7.
Fredagens runde bliver afgørende. Skal Højgaard-brødrene videre til weekenden, kræver det skarpere slag mod greens, bedre beslutninger fra tee og en markant forbedring på greens. 
Rasmus Højgaard er for anden dag i træk i featured group og kan derfor følges live på Max fra 15:15.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce