Officielt: Mikkel Damsgaard skifter til Sampdoria til sommer

FC Nordsjælland har i dag meldt ud at endnu en af deres store talenter bliver skudt videre til udlandet.

Eurosport

Foto: Eurosport

Mikkel Damsgaard bliver næste skud på FC Nordsjællands unge stamme, der får chancen i det store udland. Ligesom Andreas Skov Olsen skal han til Italien.
Mere præcist skal han til Sampdoria, der på nuværende tidspunkt huserer på en 16. plads i den bedste italienske fodboldrække. Serie A-klubben betaler omkring 50 millioner kroner for det danske talent.
Det var en glad Damsgaard, der udtalte sig om skiftet i en pressemeddelelse til klubbens hjemmeside:
”I Sampdoria er der gode mennesker, og det er en spændende klub. Når det er sagt, så glæder jeg mig til at spille sæsonen færdig her i Nordsjælland, for det betyder meget for mig at kunne slutte ordentligt af og vise, hvor meget denne her klub betyder for mig.”
Mikkel Damsgaard har i denne sæson nettet seks gange, mens han har bidraget med to assists.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce