OL sendeplan torsdag 28. juli
Danskere i aktion
Bueskydning
02:56: Maja Jager vs. Diananda Choirunisa (Indonesien)
Legal
Databeskyttelsespolitik
10/07/2019 PÅ 08:40
Badminton
02:45: Mia Blichfeldt vs. Sindhu V. Pusarla (Indien) 1/16-finale
04:25: Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen vs. Li Jun Hui/Yu Chen Liu (Kina) - Kvartfinale
10:00: Viktor Axelsen vs. Tzu-Wei Wang (TPE) – 1/16-finale
10:45: Anders Antonsen vs. Toby Penty – 1/16-finale
BMX
10:21: Simone Tetsche Christensen kører første heat
Golf7:52 Joachim B. Hansen10:03: Rasmus Højgaard
Roning:
02:18: Joachim Sutton og Frederik Vystavel - finale
01:40: Lærke Hedvig Rasmussen og Fie Udby Erichsen – B-finale
04:10: Sverri Nielsen - semifinale
Sejlads
05:05: RS:X (m/k) og Laser (k)
Nacra 17: Ukendt tidspunkt: Lin Ea Cenholt & Christian Peter Lübeck
49’er: Jonas Warrer & Jakob Precht
Svømning
03:53: Signe Bro – 100 meter fri – semifinale
03:58: Pernille Blume – 100 meter fri - semifinale
Hele programmet
Badminton
02:00: Mixeddouble – semifinale
02:00: Damesingle – 1/16-finale
03:35: Herredouble – kvartfinale
10:00: Damedouble – kvartfinale
10:00: Herresingle – 1/16-finale
Baseball/Softball - Åbningsrunde
12:00: Israel - Sydkorea
Basketball – Gruppespil
03:00: Canada – Sydkorea (k)
06:40: Slovenien – Japan (m)
10:20: Spanien – Serbien (k)
14:00: Spanien – Argentina (m)
Beachvolley
02:00, 04:00 og 13:00: Kvindernes turnering
04:00, 09:00 og 15:00: Herrernes turnering
BMX
03:00: Kvartfinale, 03:42: semifinale, 04:24: finale (m)
03:21: Kvartfinale, 04:03: semifinale, 04:45: finale (m)
Boksning
04:00-07:00: Mellemvægt, supersværvægt (m), fluevægt (k)
10:00-13:00: Mellemvægt, supersværvægt (m), fluevægt (k)
Bordtennis
04:00: Individuelle semifinaler (k)
08:00: Individuelle semifinaler (m)
13:00: Bronzekamp (k)
14:00: Finale (k)
Bueskydning
2:30: Mændenes 1/32-finale
2:55: Kvindernes 1/32-finale
3:22: Mændenes 1/16-finale
Fægtning (hold)
03:50-7:00: Kvartfinale, 5.-8.-plads, semifinale
8:10-13:00: Placeringskampe, bronze og guldkamp
Golf
0:30: Herrernes individuelle turnering – første runde

Hockey
02:30: Indien – Argentina (m)
03:00: Belgien – Canada (m)
04:45: Sydafrika – Tyskland (m)
05:15: Holland – Storbritannien (m)
11:30: Spanien – Kina (k)
12:00: Storbritannien – Holland (k)
13:45: Japan – Argentina (k)
14:15: New Zealand – Australien (k)
Håndbold: (K)
Gruppe A:
02:00: Holland – Angola
07:15: Japan - Sydkorea
09:15: Montenegro – Norge

Gruppe B:
4:00 Spanien – Brasilien
12:30: Ungarn – ROC
14:30: Sverige - Frankrig
Judo
4:00-: 1/32-finaler, 1/16-finaler, kvartfinaler, semifinaler og finaler
Kano/Kajakslalom
07:00: Semifinale (k)
08:55: Finale (k)
Redskabsgymnastik:
12:50: Kvindernes all-around finale
Roning:
01:30-05:10: Semifinaler og finaler
Sejlads
05:05-10:00: 49’er, Laser Radial, Windsurfing mm.
Skydning:
02:00: 25m pistol (k)
02:00: 50m riffel (k)
03:00: Mændenes skeetskydning
07:30: Trap – finale (k)
08:30: Trap – finale (m)
Surfing00:00: Kvindernes individuelle – runde 304:48: Mændenes individuelle – runde 3Svømning03:30 – 05:45: Semifinaler og finaler12:00 – 13:45: 800m fri finale (k), 100m butterfly (m), 200m rygsvømning (k), 4x100 medley (m/k)
Syvmandsrugby
02:00 – Gruppe B (k)
03:00 – Gruppe C (k)
04:30 – Gruppe A (k)
Tennis
08:00: Første kampe begynder
Vandpolo
03:00-13:00: Indledende runde - gruppe B (m)
Volleyball
02:00-: Indledende runder (k)
Vægtløftning
06:50: Kvindernes 55kg
12:50: Kvindernes 55kg - finale
Legal
Brugsvilkår med virkning fra 1. april 2020
01/04/2020 PÅ 09:04
Legal
Databeskyttelsespolitik
17/03/2020 PÅ 18:23