Jonas Vingegaard vinder Vuelta a España foran João Almeida og Tom Pidcock - Demonstranter ødelægger podieceremonien
Udgivet 14/09/2025 19:04 GMT+2
21. etape af Vuelta a España blev aflyst som følge af store demonstrationer i Madrid, og derfor har Jonas Vingegaard nu officielt vundet Vueltaen og sikret sig sin tredje Grand Tour-sejr i karrieren.
Nye protester afbryder Vueltaens sidste etape
Video credit: Eurosport
21. og sidste etape af Vuelta a España blev aflyst på grund af uroligheder ved målstregen og demonstranter, der undervejs på etapen blokerede vejen for feltet.
Dermed vinder Jonas Vingegaard Vuelta a España, og sikrer sig dermed sin tredje Grand Tour-sejr i karrieren efter danskerens Tour de France-sejre i 2022 og 2023.
På 21. og sidste etape af Vuelta a España skulle rytterne køre den obligatoriske Madrid-etape, der efter en start med paradekørsel lagde op til en afsluttende massespurt i den spanske hovedstad.
Etapen startede da også ud på sædvanlig vis med lavt tempo og en masse holdbilleder af de forskellige hold.
Feltets danskere ville også være med i paradekørslen og fik tidligt på etapen taget et danskerbillede. Lidt pudsigt, så manglede der dog én dansker, da Søren Kragh Andersen ikke var en del af danskernes paradekørsel.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/09/14/image-400ed9e0-fe6b-451a-99fe-153d259abda7-85-2560-1440.jpeg)
Se Vueltaens danskere i paradekørsel her
Video credit: Eurosport
Herefter bar etapen præg af hyggesnak mellem rytterne og et roligt tempo, og det var først med omkring 60 kilometer til mål, at sprinterholdene kom frem forrest i feltet og tog kontrol over etapen.
Det var dog for en kort stund, for med 57 kilometer til mål spærrede en stor gruppe demonstranter vejen for Vuelta-feltet, og det betød, at rytterne ikke kunne køre videre, men derimod stod helt stille på vejen.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/09/14/image-71f5fc1a-c1d7-4bb2-b3dd-c3e2d1cf3990-85-2560-1440.png)
Demonstranter bremser rytterne - feltet står helt stille
Video credit: Eurosport
Herfra var der i længere tid uvished om, hvad der skulle ske, men kort efter blev det offentliggjort, at etapen og podieceremonien blev aflyst.
Dermed har årets Vuelta a España nået sin ende, og der kan derfor laves de endegyldige konklusioner på de forskellige konkurrencer i løbet.
Her er top 3 i det samlede klassement:
1. Jonas Vingegaard 72:53:57
2. João Almeida +1:16
3. Thomas Pidcock +3:11
Her er top 3 i pointkonkurrencen:
1. Mads Pedersen, 277 point
2. Jonas Vingegaard, 197 point
3. Jasper Philipsen, 135 point
Her er top 3 i bjergkonkurrencen:
1. Jay Vine, 61 point
2. Jonas Vingegaard, 56 point
3. João Almeida, 32 point
Her er top 3 i ungdomskonkurrencen:
1. Matthew Riccitello 72:59:52
2. Giulio Pellizzari +1:28
3. Junior Lecerf +8:05
Relateret indhold
Annonce
Annonce