- Jeg er ikke længere sikker på, at Jonas Vingegaard vinder Vuelta a España, fortæller cykelekspert Brian Holm
Udgivet 08/09/2025 16:35 GMT+2
Kampen om den samlede sejr i dette års Vuelta a España er blevet mere spændende end de fleste på forhånd havde regnet med, og det gælder også for Eurosports cykelekspert Brian Holm, der havde forventet, at Jonas Vingegaard på nuværende tidspunkt ville føre Vueltaen med fem minutter.
Her spurter Vingegaard sig til andenplads i Solers solosejr
Video credit: Eurosport
Mandag får feltet en velfortjent hviledag i Vuelta a España inden det igen går løs tirsdag, hvor rytterne ruller ud på 16. etape.
Jonas Vingegaard er fortsat i den røde førertrøje, og fører løbet med 48 sekunder ned til João Almeida på andenpladsen.
Danskeren har dog foreløbigt ikke været lige så suveræn, som de fleste eksperter på forhånd havde troet, og derfor er der lagt op til en spændende sidste uge i den spanske Grand Tour.
Den holdning deler Eurosports cykelekspert Brian Holm, der fortæller, at Vingegaards hårde optakt med Tour de France måske kan blive afgørende for, hvem der ender øverst på podiet i Madrid.
- Det var et hårdt Tour de France, og Almeida (João, red.) udgik. Almeida har været på højdetræningslejr, og Vingegaard har måske været derhjemme, hvor han har hvilet sig efter Touren, som var meget hård.
- I starten af Vueltaen var Almeida lidt mere usynlig, men nu er der kommet hul igennem. Kan han have fordel af en højdetræningslejr i den sidste uge af Vueltaen? Og kan Vingegaard blive ramt af noget træthed? Så jeg synes, det bliver en rigtig spændende sidste uge. Rigtig spændende.
João Almeida er danskerens største konkurrent til den samlede Vuelta-sejr, og UAE-kaptajnens gode kørsel har imponeret eksperten.
- Almeida har kørt godt. I starten var han lidt fraværende på de der puncheur-etaper, og det kan være, at højdetræningslejren har siddet lidt i benene på ham. De første fire-fem dage kan den godt sidde der. Men turboen er kommet nu, det tog lige en uge.
Tættere kamp om Vuelta-sejren end forventet
Jonas Vingegaard var den helt store favorit til den samlede Vuelta-sejr inden starten på den spanske Grand Tour, men Almeida har foreløbigt vist sig at være meget tæt på danskerens niveau.
Og det overrasker Holm, der ikke længere er helt sikker på, at Vingegaard kommer til at vinde Vuelta a España.
- Det er mere spændende end jeg havde regnet med. Inden løbet havde jeg nok regnet med, at Vingegaard ville føre med fem minutter på nuværende tidspunkt.
- Jeg tror stadig, at Vingegaard vinder, men det er slet ikke med samme selvsikkerhed, som jeg havde inden Vueltaen.
Vingegaard har på de seneste bjergetaper haft en defensiv tilgang, hvor danskeren ikke har forsøgt sig med nogen angreb. Her har det været Almeida, der har været i offensiven, og forsøgt at sætte den danske Visma-kaptajn.
Danskerens taktik har dog været helt efter bogen, forklarer cykeleksperten, der samtidig mener, at det er den måde, man vinder Vueltaen på.
- Vingegaard kører cykelløbet bagfra, og det er jo den taktik, jeg synes, man skal køre, når man vil vinde løbet sammenlagt. Der skal man tænke sig om, for der er også en dag i morgen.
På 16. etape af Vuelta a España venter der Jonas Vingegaard og resten af feltet en kuperet, 172 kilometer lang etape med fire kategoriserede stigninger.
Se alle etaper af Vueltaen på Eurosport 1 og HBO Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce