Stort danskerfelt og mange stjerner i topform – Thomas Bay ser frem til Luxembourg Rundt
Udgivet 18/09/2024 12:56 GMT+2
Årets Grand Tours er et veloverstået kapitel, men man kan i den grad stadig se en masse cykling i verdensklasse. Onsdag starter Luxembourg Rundt, og her kan vi både se frem til mange danskere i aktion og et felt fyldt med stjerner i topform. Kommentator på Eurosport, Thomas Bay, sætter nogle ord på, hvad vi kan forvente af løbet, og hvilke ryttere vi skal holde særligt øje med.
Skjelmose er tilbage i Schweiz Rundt for at vinde: Forhåbentlig står jeg på toppen af podiet igen
Video credit: Eurosport
- Et herligt kryds mellem Grand Tour-ryttere og de klassiker-egnede ryttere, der også kan køre en enkeltstart.
Sådan beskriver Thomas Bay årets udgave af Luxembourg Rundt. Vi kan derfor se frem til et felt, som bestemt ikke mangler profiler til at køre med om sejren.
- Det er det mest stjernespækkede Luxembourg Rundt, vi har været vidner til i flere år. Der er mange af favoritterne til VM, der stiller til start.
Ruten er også en anelse anderledes i år, hvor arrangørerne har tilføjet et nyt twist.
- Rutemæssigt tyder det på en ganske hård udgave, hvor arrangørerne har fundet endnu flere af de her puncheur-stigninger, som kendetegner Luxembourg. Der er derfor ikke meget fladt for de rene sprintere i årets udgave af Luxembourg Rundt.
Favoritterne
I forhold til favoritterne kalder Thomas Bay det en ”blandet landhandel” på grund af den måde, ruten i år er skruet sammen på. Der er dog alligevel nogle navne, som stikker ud, når man dykker ned i de formstærke ryttere.
- I og med at der er en 15 kilometer enkeltstart, er vi ude i en god blanding af de bedste puncheurs sammen med nogle af dem, som vi kalder klassementsryttere i Grand Tour-sammenhæng.
Thomas Bay peger især på Marc Hirschi og Mathieu van der Poel, som nogle af dem, vi skal holde øje med:
- Sidste års vinder, Marc Hirschi, ser ud til at være på et meget højt niveau for tiden, hvor han har vundet de sidste fem cykelløb, han har stillet op i. Han er i min verden manden, de andre skal slå.
- Mathieu van der Poel prøver at forsvare sin VM-trøje i Schweiz. Han er derfor en let udgave af sig selv for at kunne køre med i de schweiziske bjerge. Han bliver også meget interessant at følge.
Danskerne
Luxembourg Rundt er et løb, som danskerne traditionelt set klarer sig godt i. Thomas Bay beskriver, at mange danske ryttere tidligere havde Luxembourg som base, og det er stadig tilfældet i dag. Derfor føler mange danskere sig nærmest på hjemmebane, når de kører i Luxembourg.
Thomas Bay fremhæver flere danskere, som vi skal holde øje med. Først og fremmest kommer vi naturligvis ikke uden om Skjelmose, som vandt Luxembourg Rundt i 2022:
- Ruten passer rigtig godt til Mattias Skjelmose, som vandt løbet for to år siden. Om han er 100 % klar til at slås med om sejren efter Vueltaen, kan jeg godt være lidt i tvivl om, men vi håber det, for det er en rute, som passer godt til ham.
- Mads Pedersen viser også god form, men spørgsmålet er, om terrænet bliver for hårdt for ham. Det kunne man godt blive i tvivl om, tilføjer han.
Thomas Bay mener også, at Magnus Cort og Søren Kragh Andersen kan komme til at spille en rolle i løbet:
- Måske rimer det bedre på Magnus Cort i absolut topform, som alt tyder på, han er.
- Søren Kragh Andersen kunne også være en dansk joker, som kan blive interessant at følge, da han viste stor kørelyst og humør i søndagens EM-løb. Da han er holdkammerater med van der Poel, kunne man dog godt forestille sig, at han vil blive lidt låst af det.
Foruden Mads Pedersen, Mattias Skjelmose, Magnus Cort og Søren Kragh Andersen, kan vi også se frem til at se danskerne Andreas Kron, Jonas Gregaard, Andreas Stokbro, Alexander Kamp og Henrik Pedersen i Luxembourg.
Der er lagt op til spænding, og der er masser af gode grunde til at se med, når Luxembourg Rundt begynder onsdag.
Relateret indhold
Annonce
Annonce