Målløs Tadej Pogacar har ’løftet sit niveau markant’ i kampen mod Jonas Vingegaard

Tadej Pogacar havde svært ved at beskrive, hvordan det føles at vinde Tour de France for fjerde gang i karrieren - og stå på podiet for sjette år i træk. I sit vinderinterview efter sidste etape fortæller Pogacar, at kampen mod Vingegaard - endnu engang var en hård oplevelse, som de begge har lært meget af.

Målløs Pogacar har ’løftet sit niveau markant’ mod Vingegaard

Video credit: Eurosport

Det var en lettet, glad og stolt Tadej Pogacar, der tager fra Tour de France med sin fjerde sejr i det hårde Grand Tour-løb - og hvor han for sjette år i træk er på podiet.
Efter sidste etape var der ikke mange kræfter tilbage hos den slovenske stjerne, men han havde alligevel overskud til at se tilbage på de sidste tre hårde uger med positive briller.
- Jeg er helt målløs over at vinde Tour de France for fjerde gang. Seks år i træk på podiet, og denne her føles helt speciel. Jeg er super stolt over, at jeg kan bære den gule trøje.
Han pointerede også, at sejren ikke var kommet let til ham, og at det dels var en personlig fortjeneste, men også et resultat af et stærkt samarbejde og opbakning fra hele UAE-holdet.
- Vi (UAE-holdet, red.) kæmpede fra dag ét. Og efter femte etape vidste jeg, at jeg havde gode ben til at kæmpe om sejren. Og så blev vi bare ved med at kæmpe.
- Anden uge blev det afgørende øjeblik, hvor vi fik skabt en fordel, og så blev vi mere komfortable i tredje uge.
Vejen til sejren blev - næsten på sædvanligvis - udfordret af Jonas Vingegaard, og det er bestemt også vigtigt at fremhæve, sagde Pogacar.
- Vi (Pogacar og Vingegaard, red.) talte faktisk sammen i eftermiddag, efter vi var startet på etapen. Meget har ændret sig over de sidste fem år, hvor vi har kørt mod hinanden. Vi har løftet hinandens niveau markant.
- Vi pressede os selv til grænsen og forsøgte at slå hinanden. Jeg må sige, at kampen mod Jonas igen var en hård oplevelse. Respekt og stort tillykke med hans kamp. Det var et utroligt løb.
Afslutningsvis fortalte den nyvundne mester, at han skal hjem og tage alle indtrykkende ind i ro og fred - og så må det lade vente på sig, hvornår Tadej Pogacar igen skal køre cykelløb.
Se meget mere cykling på HBO Max.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce