Et gennembrud for Cort, mener tidligere landstræner

Magnus Corts 6. plads i lørdagens Strade Bianche er et gennembrud for danskeren i denne type klassikere. Det siger Eurosports kommentator og cykelekspert Anders Lund, der tidligere har været landstræner for Cort.

Cort laver stort resultat i Strade Bianche – her kommer danskeren i mål

Video credit: Eurosport

Lørdagens Strade Bianche blev ikke kun en magtdemonstration fra Tadej Pogačar, men også en dag, hvor de danske ryttere spillede en markant rolle. Magnus Cort kørte sig til en imponerende 6. plads, mens Michael Valgren leverede en stærk præstation og sluttede som nummer 8.
Eurosports cykelekspert Anders Lund, der tidligere har været landstræner for Cort, mener, at Uno-X-rytteren tog et stort skridt i sin klassikerkarriere.
Magnus Corts 6. plads i Strade Bianche er et gennembrud for ham i denne type af klassikere.
Lund har tidligere set Cort levere flotte resultater i klassikere som Milano-Sanremo, men han ser præstationen i Strade Bianche som noget særligt.
- Han har jo ikke bare kørt flot i Milano-San Remo, men det her var virkelig noget af det bedste, vi har set fra ham i en klassiker. Det viser, at han har niveauet til at konkurrere med de bedste på det her terræn.
Cort kom til løbet med stor selvtillid efter tre etapesejre i O Gran Camiño, og at han kunne overføre den form til et resultat i så stort et løb imponerer Lund.
- Han tager den erfaring med sig ind i et stort løb, hvor han er en vigtig kaptajn for Uno-X, og han håndterer det flot. Det er nok en af hans bedste klassikerpræstationer nogensinde.
Lund mener, at Cort tidligere har haft løb, hvor han manglede det sidste på de afgørende sektioner, men denne gang viste han stabilitet hele vejen.
- Han har tidligere haft dage, hvor han har mistet grebet på en af de afgørende etaper, men her holdt han niveau fra start til slut. Det var virkelig godt at se.
Valgren leverede en klassepræstation
Mens Cort imponerede i finalen, var det Michael Valgren, der leverede en af dagens mest bemærkelsesværdige præstationer.
- Valgren var helt exceptionel. Han arbejdede for Ben Healy, men endte stadig med at sidde med de bedste.
På vej mod Monte Santa Maria-stigningen tog han et stort ansvar og førte an for EF Education - EasyPost, men modsat mange andre hjælperyttere formåede han at sidde med helt fremme efter sin føringsindsats.
- Normalt ser man, at en hjælperytter slipper, når det for alvor begynder at gå opad. Men Valgren blev bare ved med at køre med de bedste – og det siger virkelig noget om hans niveau lige nu.
Efter flere års skadesproblemer ser Valgren ud til at være tilbage på højt niveau, og hans præstation i Strade Bianche viser, at han igen kan være en faktor i de store klassikere.
Albert Philipsen fik værdifuld erfaring
Endelig var Albert Philipsen også i aktion og blev den yngste rytter nogensinde til at køre Strade Bianche.
- Han var meget involveret i løbet, og selvom han havde defekter, kom han igennem. Det i sig selv er en stor præstation.
Den unge Lidl-Trek-rytter var en del af dagens udbrud og fik en smagsprøve på klassikerløbenes hårdhed.
Søndag kan 1. etape af Paris-Nice med Jonas Vingegaard i aktion ses på Max og Eurosport 2 fra 13:35.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel