Skuffet Mads Pedersen efter Paris-Roubaix: Nej, jeg kan ikke være stolt af min præstation
Opdateret 12/04/2026 17:26 GMT+2
Der var ikke mange smil at hente fra Mads Pedersen efter han i dag sluttede som nummer syv i det franske brostensmonument, Paris-Roubaix.
Skuffet Mads P. efter Paris-Roubaix
Video credit: Eurosport
At kalde Mads Pedersen skuffet efter dagens resultat i Paris-Roubaix, ville være noget af en underdrivelse. Danskeren havde store håb og forventninger til dagen, som ikke blev indfriet, til store irritation for den tidligere verdensmester.
- Jeg kom for at vinde. Jeg kom for at levere et topresultat, og det gjorde jeg ikke, så nej jeg kan ikke være stolt af min præstation i dag, lød det fra en frustreret Mads Pedersen.
Danskeren kørte ind på Velodromen i Roubaix sammen med en forfølgergruppe bestående af Jasper Stuyven, Mathieu van der Poel, Christophe Laporte og Tim van Dijke.
Kampen om den sidste podieplads var for alvor sat ind, og Mads Pedersen gjorde et ihærdigt forsøg, men endte med at tabe spurten og slutte på en syvendeplads.
Derfor var der heller ingen glæde at spore hos danskeren, da han efterfølgende gav et interview til Eurosport.
- Jeg vil hellere prøve at kæmpe for en tredjeplads og ende med ingenting, end at nøjes med en fjerdeplads. Jeg prøvede og det fungerede ikke i dag. Det er som det er.
Selvom det naturligvis var en træls afslutning på løbet, så bunder en stor del af danskerens frustration også i momentet 52 kilometer før målstregen, hvor Tadej Pogacar og Wout van Aert stak af fra ham.
- I sidste ende handler det om, hvor gode ben man har. Jeg kunne ikke følge med, så det er jo ret indlysende, hvad der foregår.
Relateret indhold
Annonce
Annonce