"Det betyder så meget" - Rørt Magnus Sheffield finder sejren helt uvirkelig
Opdateret 16/03/2025 18:11 GMT+1
Magnus Sheffield vandt sidste etape af Paris-Nice og markerede med det sin første World Tour-sejr i karrieren. Det vakte stor glæde hos rytteren, der ikke kunne holde tårerne tilbage under sit vinderinterview.
"Det betyder så meget" - Rørt Magnus Sheffield finder sejren helt uvirkelig
Video credit: Eurosport
Magnus Sheffield tog sin første World Tour-sejr i karrieren, da han søndag eftermiddag var den første til at krydse målstregen på ottende etape af Paris-Nice.
Og det var et stort øjeblik for INEOS-rytteren, der havde følelserne uden på tøjet, da han stillede til interview efter løbet.
- Det er meget uvirkeligt. Jeg er blevet nummer to så mange gange nu, og det er min første World Tour-sejr. Det betyder så meget, lyder det fra en rørt Magnus Sheffield.
Han uddeler desuden roser til sit hold og sin familie. De har altid har troet på ham, også gennem svære tider, påpeger han.
Kortene spillet rigtigt
Magnus Sheffield kørte sig i stilling til dagens sejr, da han hentede Mads Pedersen med omkring 12 kilometer til mål.
- Det lykkedes mig at nå Mads Pedersen, og jeg vidste, at jeg nok ville være stærkere på stigningen. Så jeg skulle bare bruge ham så godt, jeg kunne på nedkørslen, og så køre så hårdt, jeg kunne, på toppen, siger han.
Han forklarer, at holdet havde lavet en god plan, som de ikke gav op på. Det var med til at sikre sejren i dag og vække lettelse hos Magnus Sheffield, der ifølge ham selv havde været udfordret undervejs i Paris-Nice. Blandt andet på grund af af neutraliseringen af fjerde etape, påpeger han.
- Det er selvfølgelig uheldigt, men igen: Man må aldrig give op i cykling. Det har jeg lært i dag, siger han.
Magnus Sheffield slutter som nummer fire i det samlede klassement.
Relateret indhold
Annonce
Annonce