Officielt: Fabio Jakobsen skifter til Visma | Lease a Bike og bliver holdkammerat med Jonas Vingegaard
Opdateret 14/08/2026 17:23 GMT+2
Sprinteren Fabio Jakobsen bliver ny mand hos Visma | Lease a Bike og gør Jonas Vingegaard selskab. Det bekræftes af holdet på deres hjemmeside.
Studiet vender Tobias Lund og Fabio Jakobsen-styrt: Stor lykke, at de rejser sig op
Video credit: Eurosport
Efter længere tids rygter i cykelverdenen er Fabio Jakobsens fremtid nu endelig på plads.
Den 29-årige hollænder skifter til Visma | Lease a Bike med øjeblikkelig virkning, hvor han bliver holdkammerat med Jonas Vingegaard. Kontraktens længde står frem til slutningen af 2027-sæsonen.
Det skriver holdet selv på deres hjemmeside og Instagram profil.
- Den 29-årige hollandske sprinter har underskrevet en kontrakt, der binder ham til holdet og dets gul-sorte farver frem til udgangen af 2027-sæsonen. Han vil med det samme begynde at indgå i holdets præstationsmiljø.
Selv udtaler hollænderen, at det er en drøm, der går i opfyldelse at bære Vismas gule garver.
- Jeg har kørt løb mod holdet i flere år nu, og når jeg ser alt det, de har opnået gennem tiden, og hvor stabilt de præsterer på højeste niveau, er det en drøm, der går i opfyldelse, at bære disse farver.
Hollænderen har ikke vundet et cykelløb i 28 måneder, og hans seneste sejr kom i april 2024, hvor han vandt 1. etape af Tyrkiet Rundt. Det alvorlige styrt ved Polen Rundt i 2020 har muligvis stadig sine spor i Jakobsen, hvor han efterfølgende har kæmpet for at ramme sit tidligere topniveau.
Men meget tyder dog på, at Jakobsen vil gøre sit for at nå sit topniveau igen.
- Mit mål er at vende tilbage til et niveau, hvor jeg igen kan konkurrere i den absolutte top og spurte om sejre. Som sprinter vinder man aldrig alene, så det er afgørende at være en del af et stærkt hold. Jeg mener, at dette er et af verdens bedste præstationsmiljøer.
Visma | Lease a Bike skriver også, at de har været på udkig efter en ny sprinter til 2027-sæsonen, og Jakobsen kan derfor allerede få sin debut for holdet i løbet af denne måned.
Hos holdet har man dog stor tiltro til, at sprinteren kan finde tilbage til den form, der tidligere gjorde ham til en af verdens bedste, skriver de på deres hjemmeside.
Relateret indhold
Annonce
Annonce