Moderne rute i Giro d'Italia 2026 passer godt til Jonas Vingegaard, mener Anders Lund og Thomas Bay

Mandag blev ruten for næste års Giro d'Italia offentliggjort. Ifølge Eurosports cykeleksperter, Anders Lund og Thomas Bay, ligger ruten godt til Vingegaard, og løbets opbygning skaber masser af spænding tidligt i sæsonens første Grand Tour.

Fra Bulgarien til Rom: Her er alle etaper af Giro d'Italia 2026

Video credit: Eurosport

Mandag præsenterede løbsarrangørerne bag Giro d'Italia ruten for næste års italienske Grand Tour.
Løbet starter med tre etaper i Bulgarien, hvorefter rytterne rejser til Italien og kører de resterende 18 etaper.
Rutens opbygning vidner helt tydeligt om et forsøg på at skabe en rute, der passer til tiden, mener Eurosports cykelekspert, Anders Lund.
- Det var klart, at de har prøvet at lave en moderne rute. Nogle af bjergetaperne er meget korte, siger han og fremhæver blandt andet bjergslagene på 14. etape og 16. etape, der er henholdsvis 133 og 113 kilometer lange.
Foruden de korte bjergetaper rummer ruten også lange og opslidende bjergslag og én lang enkeltstart på 40,2 kilometer, fremfor to kortere.
Det mener Anders Lund.
- Normalt har han det godt på de lange dage. Den lange enkeltstart burde også passe ham godt. Man kan diskutere, om tidstabet er størst med to kortere enkeltstarter eller én lang, siger eksperten og påpeger også, at Vingegaards præstationer på enkeltstarterne i Algarve, Dauphine og Tour de France sidste sæson gør situationen svær at måle fuldstændigt.
Dog forholder han sig optimistisk til danskerens muligheder.
- Det er svært at sige, om han rammer den, men umiddelbart burde han jo køre en fin enkeltstart. Under normale omstændighed er han jo virkelig god, og det er en god disciplin for ham i et etapeløb. Og jeg tror ikke, han er ked af, at det bliver én lang enkeltstart, siger Anders Lund.
Gode danske muligheder
Syvende etape bliver Giroens første store bjergetape. Her venter en af løbets længste etaper på 246 kilometer, inden det afgørende slag skal stå på Blockhaus-stigningen: En stigning, der er alt andet end moderne, hvis man spørger Thomas Bay, der kommenterede rutepræsentationen sammen med Anders Lund mandag eftermiddag.
- Der er nogle monstre fra fortiden på ruten, siger han og peger på etapeafslutningen på Blockhaus, hvor der venter rytterne en stigning på den gode side af 10% gennem de sidste ti kilometer.
- Det bliver en meget lang dag og en vigtig klassementsdag. Og også den første store test, supplerer Anders Lund.
Udover de klassiske bjergslag, er der også nogle af de kortere etaper, der kan udspille sig til Vingegaards fordel, mener eksperterne.
Blandt andet ottende etape, dagen efter Blockhaus, som gemmer på fire kategoriserede stigninger og en hård afslutning opad i finalen. Derfor bør man heller ikke afskrive, at etapen kan blive brutal, mener Thomas Bay.
- Man skal ikke undervurdere 8. etape: Det er mur-etapen. Det er jo ikke en decideret klassementsdag, men med lidt dårligt vejr og svære omstændigheder, bliver den et helvede, siger han.
Ifølge Anders Lund er det derfor heller ikke nødvendigvis en dårlig etape for Jonas Vingegaard at gå efter.
- Med det, Jonas Vingegaard udvikler sig til med eksplosivitet, positionskamp og hans hold, så er det en etape, han kan gå efter at vinde. Så det passer også godt, siger eksperten.
Vigtige etaper er spredt ud
Modsat 2025-udgaven af Giro d'Italia, hvor det store klassementsdrama udspillede sig særligt i den sidste uge af løbet, har næste års italienske Grand Tour en anderledes opbygning, hvor også anden uge rummer elementer, der kan blive afgørende. Blandt andet som følge af de tidlige bjergslag på 7., 9. og 14. etape samt enkeltstarten på 10. etape.
Det er Thomas Bay og Anders Lund enige om.
- Jeg tænker, at anden uge med både enkeltstart og 14. etape på papiret næsten kan blive lige så afgørende som tredje uge, siger Thomas Bay.
14. etape er en af de korte, men voldsomme bjergetaper, der fra kilometer nul sender rytterne ud på i alt fem kategoriserede stigninger over 133 kilometer. Etapen slutter med en kategori 1-stigning, der strækker sig over 17 kilometer.
I løbets sidste uge venter også særligt kongeetapen, der naturligvis spiller en vigtig rolle og gør afslutningen på løbet svær. Men rytterne skal være skarpe og holde sig til ilden gennem hele løbet, fastslår Anders Lund.
- Det bliver en hård sidste uge, men den er ikke så monumentalt vanvittig, så det er hele løbet, der ligger der. 19. etape, kongeetapen, kan jo betyde noget, men det er ikke bare sådan, at man kan sidde og trille tommelfingre, indtil man når sidste uge, siger eksperten.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce