Pogacar jagter sejr i Milano-Sanremo: Vi har flere kort at spille i morgen
Udgivet 20/03/2026 21:07 GMT+1
Verdensstjernen jagter stadig sin første sejr i Milano-Sanremo, men taktikken afhænger af løbets udvikling. Én ting er dog sikkert, Pogacar vil udnytte sit stærke mandskab. Se Milano-Sanremo lørdag på 6'eren, Eurosport 2 og HBO Max fra 10:00.
Pogacar jagter monument: Vi har flere kort at spille i morgen
Video credit: Eurosport
Tadej Pogacar har stort set vundet alt der er værd at vinde i landevejscykling, men sloveneren har atter tilgode at sætte flueben ved Milano-Sanremo.
Og hvad der skal til for at ændre det?
- Bare være bedre. Det er det eneste. Og så også have lidt held, siger Pogacar.
Sloveneren blev spurgt, om han vil gå all-in på enten Cipressa eller Poggio, men Pogacar lægger ikke fast på én plan.
- Det afhænger af løbssituationen. Vi må tale med holdet og se, hvad vi gør.
Flere kort at spille
Én ting er dog sikkert: UAE-holdet kommer med flere muligheder.
- Vi har et virkelig stærkt hold, og Isaac er i super god form, så vi har flere kort at spille, siger Pogacar med henvisning til Isaac del Toro.
Netop holdet bliver afgørende i et løb som Milano-Sanremo.
- Hvis du vil gøre noget på Cipressa eller Poggio, skal du have et stærkt hold omkring dig for at spare energi hele dagen.
Samtidig peger han på, at positioneringen kan blive afgørende allerede før finalen for alvor går i gang.
- Position bliver vigtigt, måske allerede før Cipressa.
Kender finalen – men intet er givet
Pogacar har forberedt sig grundigt og kender de afgørende stigninger, men det er ingen garanti i et løb som Sanremo.
- Jeg har kørt Cipressa og Poggio et par gange i træning, så jeg kender dem ret godt. Men der er stadig mange ting, man ikke kan forudse.
Se om det endelig lykkes for verdensmesteren at tilføje endnu et monument til samlingen, lørdag fra 09:45 på Eurosport 2 og HBO Max og fra 10:00 på 6’eren.
Relateret indhold
Annonce
Annonce