Tadej Pogacar får mærkværdig bøde på 40.000 kroner efter Liège-Bastogne-Liège-sejr
Opdateret 26/04/2026 20:16 GMT+2
Tadej Pogačar har i forbindelse med podieceremonien efter sin sejr i Liège-Bastogne-Liège fået en bøde på 40.000 kroner.
Highlights: Pogacar knækkede Seixas og vandt sit fjerde Liége-Bastogne-Liége
Video credit: Eurosport
Der var ingen tvivl om, at Tadej Pogačar var den stærkeste rytter i søndagens Liège-Bastogne-Liège, hvor han vandt med næsten et minut ned til den 19-årige franske komet, Paul Seixas.
Seixas var den eneste, der kunne følge med Pogačar, da han lancerede sit angreb på La Redoute, og den stærke slovener var da også ude med roser til franskmanden efter løbet. Læs mere om det her.
Verdensmesteren kunne efter løbet lade sig hylde på podiet efter at have taget karrierens fjerde sejr i det belgiske monument, men i forbindelse med sin tur på podiet, har Pogačar nu fået en stor bøde.
I kommunikéet efter løbet oplyses det nemlig, at UAE-stjernen har fået en bøde på 5000 schweizerfranc, godt 40.000 kroner, for "forkert placering af reklame på verdensmestertrøjen under podieceremonien."
Det oplyses ikke, hvad der præcist var galt med slovenerens trøje under podieceremonien, men det kan handle om afstanden mellem UAE-logoet og regnbuestriberne.
Her er et billede fra dagens podieceremoni:
/origin-imgresizer.eurosport.com/2026/04/26/image-d5020d30-d1fc-4c1f-89c7-a3e61fcf41de.jpeg)
Pogacar på podiet
Foto: Getty Images
Relateret indhold
Annonce
Annonce