Her er eksperternes bud på vinderen af Omloop Niuewsblad - se Brian Holm, Anders Lund, Thomas Bay, Matti Breschel og Jesper Worres favoritter

På lørdag skydes klassikersæsonen i gang, når der skal køres Omloop het Nieuwsblad. Se med fra klokken 13.30 på Eurosport 2 og HBO Max med dansk kommentering af Brian Holm, Matti Breschel og Thomas Bay

Van der Poels deltagelse i forårsklassiker får stor betydning for løbet, siger eksperter

Video credit: Eurosport

Efter en lang og kold vinter, banker foråret nu på, og dermed er det også blevet tid til, at klassikersæsonen skal sættes i gang. Det bliver den på lørdag, når Omloop het Nieuwsblad løber af stablen, hvor flere store stjerner, herunder Mathieu van der Poel og Arnaud de Lie, stiller til start.
Men hvem løber med sejren i årets første klassiker?
Eurosports cykeleksperter giver deres bud her.
Se Omloop het Nieuwsblad lørdag fra 13.30 på Eurosport 2 og HBO Max. Løbet kommenteres af Thomas Bay, Brian Holm og Matti Breschel.
Brian Holm: Paul Magnier
Holm sætter sin lid til, at den unge, franske sprinter, Paul Magnier, kan tage revanche fra sidste år og sikre sig sejren.
- Jeg håber og tror på, at Quick-Step er vågnet op fra de døde efter et par års tørke. Jeg havde også Magnier som favorit sidste år, hvor han blev to'er, men der var han også lidt nyere. I år tror jeg, at den er der.
Holm påpeger dog også, at Soudal Quick-Step jo er på hjemmebane, og at det naturligvis skaber et stort pres på holdet. Derfor kigger han også i retningen af Matthew Brennan fra Team Visma | Lease a Bike, som mulig en forhåndsfavorit til løbet.
- Brennan er også spændende. Han er fantastisk, og det kan sagtens blive en duel mellem de to. Og med de her dueller, ved vi også, at alt kan ske, siger Holm.
Anders Lund: Tim Wellens
Anders Lund satser sine penge UAE-profilen, Tim Wellens, der netop har vundet endagsløbet, Clásica Jaén i Spanien.
- Wellens og resten af resten af UAE Team Emirates har fået en flyvende start på sæsonen, lyder det fra Lund.
Thomas Bay: Mathieu van der Poel
Onsdag offentliggjorde Alpecin - Premier Tech løbsprogrammet for den hollandske stjerne, Mathieu van der Poel. Her er stod det klart, at han får sæsondebut i netop forårsklassikeren, Omloop het Nieusblad, og Eurosports cykelekspert, Thomas Bay, var ikke sen til at udpege ham som forhåndsfavorit.
- Brostenskongen har meldt sin ankomst og må derfor føle sig klar til at køre med om sejren, lyder det fra Thomas Bay, der ser frem til at følge van der Poel gennem klassiker-sæsonen.
- Ham og Pogacar har jo delt monument-sejrene mellem sig de sidste par sæsoner med nogle nogle fantastiske og mindeværdige dueller. Så de får selvfølgelig ekstra opmærksomhed i de kommende forårsklassikere.
Matti Breschel: Paul Magnier
Quick-Steps unge sprinter-komet, Paul Magnier, er lørdagens favorit for Matti Breschel, der dog også, ligesom Bay, kommer til at have øjnene rettet stift mod Mathieu van der Poel.
- Van der Poel kommer som altid til at være giftig i forårsklassikerne. At se ham stryge over brostenene er som en smuk symfoni, lyder det fra Breschel.
Jesper Worre: Paul Magnier
Der begynder så småt at tegne sig et mønster, for også Jesper Worre peger på den unge franske sprinter, Paul Magnier, som det bedste bud på vinderen af årets første klassiker.
Således har tre ud af fem eksperter altså Magnier som favorit. Sidste år blev det kun til en andenplads, da Søren Wærenskjold tog en ganske kneben sejr.
Et ekstra øje på danskerne
Eksperterne har derudover også peget på en række ryttere, som de glæder sig ekstra meget til at følge hen over de kommende forårsklassikere.
Om det er nationalstoltheden, der spiller ind, er ikke til at sige, men ikke desto mindre, har flere af eksperterne store forventninger til en række af de danske ryttere.
Særligt Kasper Asgreen og Mads Pedersen bliver nævnt flere gange, når eksperterne skal give deres bud på, hvem der er værd at holde ekstra godt øje med her i foråret.
Kasper Asgreen fra EF Education - EasyPost gik sidste år glip af en lang række brostensløb grundet sygdom, men det får ikke Breschels forventninger til at dale.
- Asgreens ambitioner er tårnhøje og jeg forventer, at han kun bliver bedre og bedre fra nu af.
For Mads Pedersen er genoptræningen i fuld gang, efter han styrtede på første etape af det spanske etapeløb, Volta Comunitat Valenciana, og brækkede både højre kraveben og venstre håndled. Og Brian Holm har stadig høje forhåbninger til, at Pedersen kommer i aktion i forårsklassikerne.
- Det bliver rigtig spændende om Mads P. vågner op til dåd. Jeg tror, vi kommer til at se ham, i hvert fald til Paris-Roubaix, men det bliver et kapløb med tiden, hvor langt han når med sin genoptræning, lige pludselig så er han der igen.
Se Omloop het Nieuwsblad lørdag fra 13.30 på Eurosport 2 og HBO Max med dansk kommentering af Thomas Bay, Brian Holm og Matti Breschel.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce