Ardennerklassikeren La Flèche Wallonne venter: Kan Mattias Skjelmose fortsætte de gode takter?

Onsdag skal feltet igennem årets anden Ardennerklassiker. Det er tid til La Flèche Wallonne og den ikoniske Mur de Huy som afslutning. Mattias Skjelmose er med til start, hvor konkurrencen blandt andre kommer fra Paul Seixas og Lenny Martinez. Se løbet på Eurosport 2 og HBO Max.

Ingen kunne følge med Pogacar i sin anden Flèche Wallone-sejr

Video credit: Eurosport

Onsdag fortsætter løbene i Ardennerne, da det er blevet tid til La Flèche Wallonne. Med løbets længde på 'kun' 200 kilometer er det ikke det, der presser rytterne.
Det er i stedet den ikoniske Mur de Huy, der som vanligt er en del af ruten, som feltet skal bestige tre gange. Den er 1.4 kilometer lang og stiger i gennemsnit med hele 9,1%. Sidste tur op ad muren er finalestigningen mod målstregen.
picture

Ruteprofil til La Flèche Wallonne

Foto: From Official Website

Ifølge Eurosports cykelekspert, Anders Lund, er det også et løb, der først eksploderer til sidst på netop denne stigning.
- Den der sidste meget stejle stigning er traditionelt set den, der afgør løbet. Så denne klassiker er utrolig vanskelig at få åbnet op tidligt, og det er i virkelig vanskeligt at gøre andet end at vente til sidste stigning.
- Det bliver en eksplosiv finale for kun de mest hårdføre puncheurs. Det vil sige Paul Seixas, Mattias Skjelmose og Lenny Martinez blandt andre.
Skjelmose mod franskmændene
Danske Mattias Skjelmose har siden sin andenplads i 2023 ikke gennemført løbet, men han er igen i år til start og kan tage revanche. Han kommer direkte fra en andenplads i Amstel Gold Race, hvilket beviser, at han er i form.
I år slipper Lidl-Trek-rytteren for konkurrence fra sidste års vinder, Tadej Pogacar, og flere andre favoritter som Remco Evenepoel og Tom Pidcock, der ikke stiller til start.
Konkurrencen kommer i stedet fra flere drønstærke franskmænd, som Anders Lund nævner.
Blandt andre det unge talent Paul Seixas, der slog alt og alle senest i Baskerlandet rundt, og Lenny Martinez, som blev toer i Catalonien Rundt - efter Jonas Vingegaard.
Kévin Vauquelin og Romain Grégoire har også meldt deres ankomst.
Skjelmose er desuden ikke den eneste danske repræsentant. Ni danskere er til start, heriblandt Albert Withen Philipsen, som præsterede at blive nummer otte i Amstel og Anders Foldager, der senest vandt De Brabantse Pijl i sidste uge.
Se La Flèche Wallonne onsdag på HBO Max fra klokken 12.45 og Eurosport 2 fra 14.30. Løbet kommenteres af Thomas Bay og Anders Lund.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce