Tobias Lund sætter jagten ind i Dwars door Vlanderen: Vi mangler stadig en klassikersejr

Blikket er rettet stift mod toppen af podiet, når Tobias Lund i dag stiller til start i Dwars door Vlaanderen. For trods en flot sæsonstart, er der dog stadig en enkelt ting danskeren mangler her i foråret; en sejr i et klassikerløb. Se om det lykkes i dag på Eurosport 2, 6'eren og HBO Max fra klokken 13.45.

Lund sætter jagten ind: Vi mangler stadig en klassikersejr

Video credit: Eurosport

Det er et ekstremt stærkt danskerfelt, der i dag stiller til start i Dwars door Vlaanderen. Heriblandt den unge sprinter, Tobias Lund Andresen, der glæder sig over sin fænomenale sæsonstart, men trods alt stadig har til gode at stå øverst på podiet efter et klassikerløb.
- Jeg er virkelig glad. Det er selvfølgelig rart, at få et godt resultat, men det er endnu vigtigere for mig at være så konsistent. Vi har fået en del topresultater, men vi mangler stadig en førsteplads, lyder det kækt fra Lund.
Det er ved at være sidste chance for danskeren, der ikke stiller til start ved søndagens monument, Flandern Rundt.
- Det er mit sidste løb i denne her klassikerblok. Jeg skal ikke med til Flandern Rundt, og det har været planlagt længe. Jeg er virkelig fokuseret på Giroen, og jeg tror stadig, at Flandern Rundt er for hårdt for mig, men måske en dag, erkender Decathlon-rytteren med et stort smil.
Der er bestemt højt humør at spore hos Lund, der da heller ikke lægger skjul på, at han går direkte efter toppen af podiet i dag.
- Jeg vil vinde. Det er vores mål, og sådan skal det være med den måde vi kører på. Der er virkelig nogle stærke ryttere i feltet igen i dag, så vi er bare nødt til at prøve at følge med dem.
Lund er helt med på, at det ikke bliver let at skulle køre med sejren i dag, og han er da også godt forberedt på, hvad der skal ske, hvis det ikke lykkes at følge med et eventuelt udbrud i løbet.
- Jeg tror, der er en del hold, der bliver nødt til at angribe i dag, så vi er nødt til at være aggressive. Hvis vi kan følge med de bedste, så gør vi det, men det er højest sandsynligt for meget for mig. I så fald må vi jo sætte jagten ind.
Brian Holm og Thomas Bay sidder klar i kommentatorboksen fra klokken 13.45 - Se med på Eurosport 2, 6'eren og HBO Max.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce