Fem danskere stiller til start i Kroatien – se CRO Race fra tirsdag på Max

Tirsdag starter 9. udgave af det kroatiske etapeløb CRO Race, som køres over 6 etaper fordelt på knap tusind kilometer. Fem danskere stiller til start, og der er også flere prominente navne at finde på startlisten. Alle etaper af CRO Race kan streames på Max.

CRO Race 2024

Foto: Getty Images

Tirsdag køres første etape af CRO Race i byen Vodice. Løbet strækker sig over 6 etaper, hvor sidste etape slutter i Zagreb. Der venter rytterne en række stigninger, hvor den mest nævneværdige ligger på 4. etape i Poklon. Den fordeler sig over 11,7 kilometer og stiger gennemsnitligt med 6%.
Sidste år vandt Orius Aular det samlede klassement foran norske Alexander Kristoff. Begge ryttere stiller op igen i år.
Vi har fem danskere med i år, hvor vi kan se frem til at se Frederik Wandahl, Tobias Lund Andresen, Anders Foldager, Mads Würtz Schmidt og Simon Dalby.
Desuden indeholder startlisten velkendte navne som Brandon McNulty, Alexander Kristoff, Pavel Bittner, Filippo Ganna, Joshua Tarling, Oriuis Aular og Emanuel Buchmann.
For to år siden var vi tæt på at få en dansk triumf, da Jonas Vingegaard i 2022 blev nummer 2. Han måtte se sig slået af Matej Mohorič, der vandt med blot et sekund. Vingegaard vandt dengang to af løbets etaper.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce