Casper Pedersen skifter til Uno-X Mobility på treårig aftale
Eurosport på GoogleCasper Pedersen forlader Soudal Quick-Step efter denne sæson. Den 30-årige dansker har skrevet under på en treårig kontrakt med Uno-X Mobility, som han har drømt om at blive en del af gennem flere år.
Casper Pedersen og Anders Lund snakker om Mads Pedersens form forud Vuelta a España
Video credit: Eurosport
Casper Pedersen skifter til Uno-X Mobility fra 2027.
Den 30-årige dansker forlader dermed Soudal Quick-Step efter fire sæsoner og har skrevet under på en kontrakt med Uno-X frem til udgangen af 2029.
Og skiftet er noget, Pedersen længe har håbet på.
- I lang tid har jeg drømt om at komme til Uno-X Mobility. Holdets udvikling gennem de seneste år har været imponerende, og jeg tror på, at jeg kan tage endnu et skridt som rytter i det miljø, holdet tilbyder, siger han.
Pedersen har kørt på WorldTouren siden 2019 og kommer til Uno-X med seks Grand Tours på cv'et.
Danskeren har blandt andet vundet Paris-Tours i 2020 og Figueira Champions Classic i 2023, mens han blev nummer fire i E3 Saxo Classic i 2025.
Skal bruge sin alsidighed
Hos Uno-X skal han blandt andet bruge sin alsidighed til at hjælpe holdets sprintere og klassementsryttere, men han håber også selv at få muligheder.
- Jeg glæder mig til at bidrage med min alsidighed, hvad enten det handler om at køre leadout for en sprinter, beskytte en klassementsrytter eller jagte et resultat fra et udbrud på hårde, åbne etaper.
Uno-X-manager Thor Hushovd glæder sig over tilgangen af danskeren.
- Casper er den type rytter, der gør hele holdet stærkere. Han har motoren og løbsintelligensen til at tage ansvar i klassikerne, hjælpe vores sprintere og klassementsryttere og tage sine egne muligheder, når de kommer, siger Hushovd.
Relateret indhold
Annonce
Annonce
/origin-imgresizer.eurosport.com/2026/08/18/image-29abfc2a-0adf-4fcd-bc75-303336c0fa45-68-310-310.jpeg)