Remco Evenepoel klar til comeback – se De Brabantse Pijl på Eurosport 1 og Max

Remco Evenepoel sæsondebuterer i De Brabantse Pijl efter en lang pause. I et opslag på Instagram fortæller den belgiske stjerne om en hård kamp. Se Evenepoels comeback fredag fra 15.15 på Eurosport 1 og Max.

Highlights: Suveræne Remco Evenepoel vinder OL i linjeløb og skriver historie

Video credit: Eurosport

Remco Evenepoel får rygnummer på fredag for første gang i sæsonen.
Efter en lang pause på grund af et grimt træningsstyrt i december, hvor den belgiske stjerne kolliderede med en bil, er Evenepoel endelig klar til at køre cykelløb igen. Første løb bliver De Brabantse Pijl, som vises fredag på Eurosport 1 og Max.
- Efter dage, uger og måneder med venten og venten kan jeg endelig se frem mod mine første løb. Vejen til, hvor jeg er nu, har været utrolig hård og udfordrende. Det har uden tvivl været den hårdeste kamp i mit liv indtil videre. Både mentalt og fysisk kan jeg ærligt sige, at jeg har været helt nede og virkelig tvivlet meget på min fremtid. Der har været masser af tårer og frustration i vores liv, skriver Remco Evenepoel i et længere opslag på Instagram.
Den dobbelte olympiske mester har dog ikke de store forventninger til et resultat i sit comeback. Det fortæller han til holdets hjemmeside, hvor comebacket bekræftes.
- Jeg har arbejdet hårdt i alle månederne, været på en solid træningslejr i Spanien og jeg følger mig godt tilpas og motiveret til Brabantse. Jeg tager ikke afsted med noget specifikt mål. Det vigtigste er at få løbsrytmne tilbage efter den lange pause, siger Remco Evenepoel.
Se De Brabantse Pijl fredag fra 15.15 på Eurosport 1 og Max. Løbet kommenteres af Morten Bruun Jørgensen og Anders Lund.

Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce