KVINDER
Sprint
1. Emma Hinze, Tyskland
2. Lea Friedrich, Tyskland (+0,081)
UCI Champions League
Første udgave af storsatsningen er afviklet: Se præmieoverrækkelsen til UCI Track Champions League
05/12/2021 OG 00:15
Scratch

1. Maggie Coles-Lyster, Canada
2. Olivija Baleisyte, Litauen3. Hanna Tserakh, Hviderusland
4. Katie Archiebald, Storbritannien
5. Yumi Kajihara, Japan
6. Annette Edmondson, Australien
7. Emily Kay, Irland
8. Kirsten Wild, Holland
9. Anita Yvonne, Norge
10. Kendall Ryan, USA
Keirin
1. Kelsey Mitchell, Canada
2. Emma Hinze, Tyskland (+0,066)
3. Martha Pineda, Colombia (+0,122)
4. Lea Friedrich, Tyskland (+0,150)
5. Mathilde Gros, Frankrig (0,453)
6. Miriam Vece, Italien (+0,518)
Udskilning
1. Katie Archibald, Storbritannien
2. Kirsten Wild, Holland,
3. Anita Stenberg, Norge,
4. Annette Edmondson, Australien
5. Olivija Baleisyte, Canada
6. Maggie Coles-Lyster, Canada
7. Silvia Zanardi, Italien
8. Maria Martins, Portugal
9. Hanna Tserakh, Hviderusland
10. Michelle Andres, Schweiz
Endurance: Samlet stilling
1. Kate Archibald (33 pt)
2. Maggie Coles-Lyster (30 pt)
3. Olivija Baleisyte (28 pt)
4. Kirsten Wild (25 pt)
5. Annette Edmondson (23 pt)
6. Anita Stenberg (22 pt)
7. Hanna Tserakh (22 pt)
8. Yumi Kajihara (13 pt)
9. Maria Martins (13 pt)
10. Silvia Zanardi (11 pt)
Sprint: Samlet stilling
1. Emma Hinze (37 pt)
2. Kelsey Mitchell (35 pt)
3. Lea Friedrich (30 pt)
4. Martha Pineda (22 pt)
5. Miriam Ve Vece (19 pt)
6. Shanne Braspennincx (18 pt)
7. Mathilde Gros (16 pt)
8. Yana Tyshchenko (15 pt)
9. Lauriane Genest (13 pt)
10. Olena Starikova (11 pt)

”Hvor er han vild” – Regnbueklædte Harrie Lavreysen vinder suverænt mændenes sprint

------------------------------------
MÆND
Sprint
1. Harrie Lavreysen, Holland
2. Mikhail Iakovlev, Rusland (+1,62s)
Scratch
1. Corbin Strong, New Zealand
2. Rhys Britton, Storbritannien
3. Iuri Leitao, Portugal
4. Roy Eefting, Holland
5. Erik Haga, Spanien
6. Gavin Hoover, USA
7. Aaron Gate, New Zealand
8. Jules Hesters, Belgien
9. Kazushige, Kuboki, Japan
10. Alan Banaszek, Poland
Keirin
1. Stefan Botticher, Tyskland
2. Harrie Lavreysen, Holland (+0,046)
3. Jeffrey Hoogland, Holland (+0,125)
4. Nicholas Paul, Trinidad og Tobago (+0,278)
5. Hugo Barrette, Canada (+0,528)
6. Kento Yamasaki, Japan (+0,557)
Udskilning
1. Corbin Strong, New Zealand
2. Gavin Hoover, USA
3. Sebastian Mora, Spanien
4. Irui Leitao, Portugal
5. Aaron Gate, New Zealand
6. Alan Banaszek, Polen
7. Roy Eefting, Holland
8. Kazushige Kuboki, Japan
9. Kelland O’Brien, Australien
10. Yacine Chalel, Algeriet
Endurance: Samlet stilling
1. Corbin Strong (40 pt)
2. Iuri Leitao (30 pt)
3. Gavin Hoover (27 pt)
4. Aaron Gate, New Zealand (20 pt)
5. Roy Eefting, Holland (20 pt)
6. Sebastian Mora, Spanien (19 pt)
7. Alan Banaszek, Polen (16 pt)
8. Kazushige Kuboki, Japan (16 pt)
9. Rhys Britton, Storbritannien (16 pt)
10. Yacine Chalel (6 pt)
Sprint: Samlet stilling
1. Harrie Lavreysen (37 pt)
2. Stefan Bötticher (33 pt)
3. Jeffrey Hoogland (30 pt)
4. Nicholas Paul (24 pt)
5. Mikhail Yakovlev (28 pt)
6. Kevin Chavarro (16 pt)
7. Rayan Helal (14 pt)
8. Vasilijus Lendel (13 pt)
9. Tom Derache (12 pt)
10. Hugo Barrette (11 pt)
UCI Champions League
Ukrainske Olena Starikova først over målstregen i kvindernes keirin - se sidste omgang her
05/12/2021 OG 00:14
UCI Champions League
Overblik: Sådan blev podiepladserne fordelt til UCI Track Champions Leagues finaleafdeling i London
04/12/2021 OG 23:48