Curlingekspert Lars Vilandt godkender curlingkvindernes vinter-OL i Milano Cortina 2026: Marginaler kostede mod turneringsfavoritterne fra Schweiz
Udgivet 19/02/2026 07:11 GMT+1
Det var marginaler, der gjorde, at Danmark onsdag aften tabte mod Schweiz, mener Eurosports curlingekspert Lars Vilandt, som samtidig også påpeger, at danskerne har spillet en flot turnering. Se vinter-OL på HBO Max.
Curling-danskere har haft mange følelser på spil: Stolt af måden, vi har stået sammen på
Video credit: Eurosport
De danske curlingkvinder røg onsdag aften ud af OL-turneringen, da de tabte med 6-4 til Schweiz.
Danmark var med i kampen hele vejen igennem, og var tæt på at sikre sig den vigtige sejr.
Ifølge Eurosports curlingekspert Lars Vilandt var det dog også marginaler, der afgjorde, at det var Schweiz, og ikke Danmark, der endte med at snuppe sejren.
- Jeg synes, det var en sindssyg flot kamp. Danmark spillede rigtig flot, og fik lagt maksimalt pres på Schweiz. Og det er virkelig marginaler, der bliver udslagsgivende for, at Danmark ikke vinder kampen.
- Så en super, super god måde at afslutte OL på, synes jeg.
Den danske skipper, Madeleine Dupont, havde med sin sidste sten i tiende ende muligheden for at tvinge kampen ud i en ekstra ende.
Det lykkedes dog ikke for danskeren, og det skal i høj grad også tilskrives et højt schweizisk niveau, forklarer eksperten.
- I tiende ende er vi under pres hele vejen, for Schweiz er bare et godt hold, og de er vant til at spille de der tætte og store kampe. Der var tre svære muligheder for Dupont, og Danmark valgte måske den mindst svære, der så stadig var megasvær.
- Stenen curlede bare ikke op, og fik ikke chancen desværre. Men jeg synes, det er en godkendt præstation af danskerne. Helt sikkert.
Vilandt godkender da også hele den danske turnering - især med tanke på tirsdagens nyhed om, at Madeleine Duponts svigermor er faldet om med hjertestop og ikke har været vågen i tre dage.
- Generelt er hele OL-turneringen bare godkendt. Vi finder først ud af sent i turneringen, at holdet har haft noget at kæmpe med rent mentalt, som selvfølgelig har været frygteligt for dem.
- Så jeg synes, det er godt kæmpet af holdet, og de slutter flot af med en sejr i morges mod Kina, og så en supertæt kamp mod Schweiz, der er én af favoritterne i turneringen, lyder det fra Lars Vilandt.
Se alt fra vinter-OL på HBO Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce