Britisk isbad til Danmark: Semifinalechancerne lider et knæk

Britisk præcision og danske fejl i nøglemomenter kostede dyrt i en kamp, der kunne have bragt Danmark tæt på semifinalen.

Dansk point i kampen mod Storbritannien

Video credit: Eurosport

Med tre sejre i de første fem kampe havde Danmark sat sig selv i en stærk position. En sejr over Storbritannien ville have været et massivt skridt mod semifinalen. Men sådan gik det ikke.
Briterne leverede en stort set fejlfri kamp, mens Danmark begik fejl på de værst tænkelige tidspunkter.
Allerede i første ende kom danskerne skævt fra start. Danmark fik skubbet en britisk sten ud, men det gav blot briterne muligheden for at gøre det samme den anden vej. Resultatet blev 0-2 efter første ende, langt fra ønskestarten.
I anden ende fik Danmark reduceret, men det kunne og burde have været mere. Den danske sten var millimeter fra at åbne for to point, men blev liggende forkert, og dermed måtte man nøjes med et enkelt point.
Tredje ende blev blank, og det gav briterne hammeren igen. I fjerde ende tog Storbritannien et taktisk enkelt point og bragte sig på 3-1.
Danmark svarede igen i femte ende. Madeleine Dupont tog risiko med sidste sten – og leverede. Et enkelt point og reducering til 2-3, men kampen var fortsat på britiske præmisser.
I sjette ende trak det for alvor fra. Briterne satte en sikker sten og tog to point til 5-2. Presset voksede, og i syvende ende kom den danske nøglesituation. En marginal miss betød, at briterne kunne stjæle endnu et point. I stedet for en mulig dansk stor-ende stod det nu 6-2.
I ottende ende var Danmark tvunget frem. Der blev talt om at gå efter to point, men Storbritannien lukkede effektivt ned. På trods af flot dansk fejearbejde formåede briterne at kontrollere huset, og Danmark måtte igen nøjes med et enkelt point.
Dermed løb kampen ud i sandet, og den potentielle semifinalefordel gled ud af hænderne på de danske curlingkvinder.
Nu venter der et pres på Danmark i de kommende kampe, hvis semifinaledrømmen fortsat skal leve. Første opgave bliver at slå amerikanerne.
Slut dig til Over 3 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce